"להילחם בטרוריסטים יחד" (צילום: רויטרס)
האבטחה תוגברה, בלגיה | צילום: רויטרס

מאות שוטרים ואנשי כוחות הביטחון הבלגיים נפרשו ביממה האחרונה ברחבי המדינה מחשש להתפרצות תאי טרור רדומים, שבוע לאחר שרשרת הפיגועים בצרפת שגבתה את חייהם של 17 בני אדם, והפשיטה שהתבצעה על ידי הרשויות על חשודים במעורבות בטרור. היום (שבת) מדווחת התקשורת המקומית כי גם המוסד הישראלי וה-FBI האמריקני משתתפים במצוד אחר מנהיג החוליה, שככל הנראה פעל מחוץ לגבולות בלגיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווחים, מנהיג החוליה הוא עבדל חאמיד עבוד המוכר בכינו אבו-עומר. הוא בלגי ממוצא מרוקאי, בן -27, שנסע בחודשים האחרונים לסוריה על מנת להצטרף לשורות ארגון המדינה האסלאמית - דאע"ש. על פי הערכות של גורמי מודיעין, הוא עזב את סוריה ונמצא כעת ביוון או בטורקיה.

מעצר פעילי ג'יהאד בבלגיה, אמש (צילום: רויטרס)
מעצר פעילי ג'יהאד בבלגיה, אמש | צילום: רויטרס

המחבל הבכיר נודע לראשונה בבלגיה לפני כשנה, כשסרטון אכזרי שבו הופיע פורסם ברשתות החברתיות. הוא נראה שם אומר בין היתר "כי הוא מתפלל שאללה ישבור את גבם של המתנגדים לו". על פי החשד אבו-עומר היה בין האחראים לגיוס רבים מהחשודים במעורבות בתאי הטרור שנחשפו בשבוע האחרון.

בעקבות התרעה ממוקדת: בלגיה העלתה האבטחה סביב מוסדות יהודיים

במקביל, פורשת בלגיה מאות חיילים בשגרירויות זרות, מוסדות של האיחוד האירופי וכמו כן באתרים יהודים - זאת בעקבות התרעות ממוקדות לפעילות טרור אפשרית. בקהילה היהודית הביעו בימים האחרונים חשש שיהיו מי שינסו לפגוע בהם, כפי שקרה ב"היפר כשר" בפריז לפני כשבוע, בפיגוע שגבה את חייהם של ארבעה בני אדם.

המשטרה פשטה על רובע נוסף בבירסל (צילום: רויטרס)
חשיפת החוליה במזרח בלגיה, ביום ה' | צילום: רויטרס

המתיחות בבלגיה מצטרפת לגל מעצרים וכוננות שיא ברחבי אירופה: 27 חשודים בסיוע לטרור נעצרו במהלך סוף השבוע בפריז, ברלין ובריסל. מקור ביטחוני מערבי אמר כי ברחבי היבשת ישנם 20 תאי טרור המוגדרים "רדומים", אך מוכנים להוציא לפועל פיגועים בכל רגע. לדברי איש המודיעין המערבי ששוחח עם CNN, תאי הטרור כוללים בין 120 ל-180 פעילים שמתכננים להוציא לפועל פיגועים בצרפת, גרמניה, בלגיה והולנד. גם בגרמניה נערך מבצע נרחב בניסיון לאתר תאי טרור ובשעות הבוקר פשטו מאות שוטרים על 11 מוקדי טרור בבירה ברלין. שני בני אדם, שחשודים כי עסקו בגיוס לוחמים לדאע"ש בסוריה, נעצרו.

בערב יום חמישי השבוע חשפה המשטרה המקומית תא טרור במזרח בלגיה, בפעולה שבמהלכה נורו למוות שני ג'יהאדיסטים. על פי התקשורת המקומית, בידי הטרוריסטים נמצאו מדי משטרה, ארבעה רובי קלצ'ניקוב, מספר אקדחים ואף חומרי נפץ. הם תכננו ככל הנראה לחטוף אוטובוס ולקחת את נוסעיו כבני ערובה. תכנית אחרת שלהם כוללת, כך על פי הפרטים, עריפת ראשים לשוטרים ופרסום תמונות הזוועה בכלי התקשורת.