רודי חדד, יהודי המתגורר בפריז, היה בסופר הכשר כשהמחבל אמדי קוליבאלי התפרץ פנימה ביריות והתבצר עם בני הערובה. חדד, שהיה הראשון שהזעיק את המשטרה, הצליח להסתתר עם קבוצת אנשים במקרר במרכול, שם שהה במשך שעות עד לחילוץ הדרמטי של הקומנדו הצרפתי. בשיחה עם חדשות 2 הוא משחזר את רגעי האימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הגעתי לשם עם חבר שלי והחניתי את הרכב שלי מול ההיפר הכשר", הוא מספר על אותן דקות גורליות בבוקר יום שישי. "נכנסו לחנות, לקחנו עגלה, והתחלנו ללכת לכיוון המקררים. לקחנו כמה דברים ורגע לאחר מכן הלכנו לכיוון היינות. חזרתי כדי להחליף מוצר ואז ראיתי אותו נכנס עם הקלצ'ניקוב".

חדד תיאר את האכזריות של המחבל ואמר כי "הוא היה חסר רחמים, הוא הגיע בשביל להרוג אנשים וירה לכל הכיוונים מול הקופה". הוא סיפר כיצד הצליח להימלט ולהסתתר: "כולנו היינו בחלק האחורי של החנות ובגלל שאני מכיר את החנות, כי עבדתי שם לפני 20 שנה, אני מכיר קצת את המחסן ואת המרתף של המקום, אז ירדנו וכמה אנשים ירדו אחרינו".

בני הערובה במרכול נמלטים, שניות אחרי האי
חדד מחולץ מהמרכול יחד עם האישה ותינוקה | צילום:

"אם היינו עולים חזרה היה יכול להיות טבח"

"ירדנו למטה וניסינו לסגור את עצמנו בתוך המקררים", הוא מסביר. "נשארנו 5-10 דקות בתוך המקררים ואז אישה ירדה ואמרה לנו: 'אם אתם לא עולים חזרה אז הוא יהרוג את כולנו'".

חדד מספר כי בשלב זה 3-2 אנישם שהיו עמו למטה עלו לחנות עצמה והוא נשאר עם החבר שלו, עם אישה ותינוקה ועם עוד שני אנשים. "נשארנו למטה וסגרנו את עצמנו בתוך המקרר. כמה דקות לאחר מכן כששוב האישה ירדה כדי להגיד לנו לעלות שאלתי אותה האישה כמה מחבלים יש למעלה והיא אמרה שיש רק אדם אחד".

לדבריו, הוא החליט כי המחבל לא יירד למטה כל עוד יש אנשים למעלה והחליט להישאר במקרר. אך המחבל בכל זאת ירד למרתף כדי לוודא שאין שם אף אחד: "הוא לא שמע אותנו כי התחבאנו כולנו בעומק המרתף".

על השעות המתוחות והמלחיצות אמר חדד: "האמת כולם החזיקו מעמד יפה, שמענו את הפיצוצים למעלה ושמענו צרורות ירי. אם היינו עולים חזרה היה יכול להיות טבח".

חדד ובני הערובה מהמקרר מחולצים (צילום: AP)
כוחות החילוץ מחוץ למרכול | צילום: AP

ואז הגיע החילוץ המיוחל: "שמענו פיצוץ גדול, היינו עדיין סגורים בתוך המקרר", מתאר חדד. "מישהו הגיע ואמר: 'זה נגמר, המשטרה השתלטו על המקום'. שמענו יריות בכל מקום וראינו את הכוחות המיוחדים יורדים אלינו. הם ביקשו מאיתנו לעלות ולא להסתכל מסביבנו. היה המון דם ולא העזתי להסתכל. רק לקחתי את האישה עם התינוק ויצאתי איתה".

כשנשאל האם יישאר בפריז הוא משיב: "או שנעזוב או שנקנה נשק ונלך לעשות את הקניות שלנו עם נשק".

"זה נס שאני וכל האנשים שהיו במקרר עדיין כאן. צר לי על האנשים שנהרגו", הוא מסכם את החוויה הטרואמתית. "אתפלל כדי להודות לאלוהים שאנחנו בחיים".