הטייס שגה: נחת כ-6,000 ק"מ מהיעד (צילום: רויטרס)
בדרך לגילוי סיבת התאונה? מטוס של חברת "א | צילום: רויטרס

צוותי חיפוש מאינדונזיה דיווחו כי איתרו כתמי נפט ושני "עצמים גדולים" בים ג'אווה השייכים למטוס "אייר אסיה" בטיסת QZ8501 שהתרסק ביום ראשון שעבר. "מצאנו את העצמים בעומק של כ-30 מטר מתחת לפני המים ואנו מנסים כעת לצלם תמונות שלהם באמצעות רכבים תת ימיים" מסר באמבאנג סוליסטיו, ראש רשות החיפוש וההצלה באינדונזיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

8 גופות נוספות שנמשו מהמים הובאו לבסיס צבאי סמוך באינדונזיה. עד כה אותרו 30 גופות מתוך 162 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על הטיסה. חלק מהנוסעים נמצאו כשהם עדיין קשורים בחגורות הבטיחות. "אנו פועלים יחד בכדי לשפר את שיתוף הפעולה בין כוחות האיתור, במטרה למצוא את הקורבנות מהר ככל הניתן" אמר קולונל גרג אדאמס מהצי האמריקני, המשתתף בפעולות.

סוכנות החיפוש והחילוץ של אינדונזיה דיווחה כי אזור החיפושים הורחב, לאחר שהתברר כי שברי המטוס מכסים שטח של למעלה מ-200 מיילים ימיים. המאמצים מתמקדים כעת באיתור הקופסה השחורה של המטוס, המכילה את הקלטות מתא הטייס ומידע טכני שעשויים לשפוך אור על נסיבות התאונה. הקופסא השחורה של המטוס תמשיך לשדר במשך חודש, עד שיאזלו הסוללות שלה, אך ההערכה היא כי המחלצים יספיקו להגיע אליה לפני שתפסיק לשדר.

טיסה QZ8501 של חברת "אייר אסיה" שהמריאה מסורבייה שבאינדונזיה לסינגפור איבדה קשר עם מגדל הפיקוח זמן קצר לאחר שהמריאה, סמוך לשעה 01:17 שעון ישראל. הטייס ככל הנראה ביקש לטוס במסלול "לא שגרתי" לפני שנעלם מהמכ"ם, ככל הנראה בשל תנאי מזג האוויר הקשים ששררו באזור באותה עת.

בניגוד למטוס המלזי שנעלם בחודש מרס אשתקד ושרידיו טרם אותרו, אזור החיפושים אחרי מטוס "אייר אסיה" מצומצם הרבה יותר. עניין המעורר סימני שאלה אצל החוקרים הוא העובדה שלא שודרו מהמטוס אותות מצוקה.