חילול אנדרטה לזכר השואה ביוון (צילום: דוברות משרד ההסברה והתפוצות, חדשות)
אנטישמיות כמו בשנות ה-30 | צילום: דוברות משרד ההסברה והתפוצות, חדשות

מחקר חדש בבריטניה מעלה נתונים מטרידים על עליית האנטישמיות במדינה: 45% מהציבור הסכים עם אמירה אנטישמית אחת שהוצגה בפניו, ו-26% הסכימו עם שתי אמירות כאלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המחקר הורכב מארבע אמירות אנטישמיות שהוצגו בפני 3,411 המשתתפים. 25% מהנשאלים הסכימו עם האמירה כי "יהודים הם רודפי בצע יותר מבריטים אחרים". 20% הסכימו עם האמירה כי "נאמנותם של היהודים כלפי ישראל הופכת אותם לאזרחים בריטיים פחות נאמנים". 17% הסכימו עם האמירות כי "יהודים חושבים שהם טובים יותר מאנשים אחרים", ו"ליהודים יש כוח רב מדי בכלי התקשורת". ולבסוף, 13% הסכימו עם האמירה כי "יהודים מדברים על השואה יותר מדי כדי לקבל סימפטיה".

מתוך חמשת האמירות האלה, 17% מהנשאלים הסכימו עם שלוש.

כתובות נאצה, ארכיון (צילום: חדשות 2)
המדינה לא מגנה על היהודים | צילום: חדשות 2

בסקר נשאלו גם 2,230 יהודים בריטיים מספר שאלות. יותר ממחצית הנשאלים חשו שהאנטישמיות דומה לזו ששררה בשנות ה-30 באירופה, ו-58% טענו שאין להם עתיד ארוך טווח ביבשת. לראיה, אחד מתוך ארבעה יהודים בריטיים שקל לעזוב את המדינה בגלל האנטישמיות.

נתון נוסף שעולה מחלק זה של המחקר הוא ש-69% מהיהודים הבריטיים חשו שעל הקהילה היהודית להגן על עצמה בפני האנטישמיות מפני שהמדינה אינה עושה זאת. כמו כן, 45% מהיהודים בבריטניה חשים שמשפחתם מאוימת על ידי הקיצוניות האסלאמית.