בעקבות גל הטרור ששטף את פריז, שיגר מנהיג ארגון בוקו חראם אבו בקאר שקאו, האיש שמשליט טרור בניגריה, ברכה לבני בריתו שהסעירו את העולם: "אנחנו, אנשי הג'יהאד הסוני בניגריה האפריקנית, מאוד שמחים ממה שקרה בצרפת. אחים, אלו חדשות מצוינות". על פי ההערכות, באותו הזמן רצחו חמושי בוקו חראם אלפי אנשים בשם האמונה פנאטית שמסיתה לשנאה כלפי כל דבר מערבי ולא בוחלת בשום אמצעי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זוהראו אדאמו בת ה-13 נשלחה לבצע פיגוע טרור בכפייה, אך הצליחה לברוח ברגע האחרון. כך סיפרה על שהתרחש: "אבא שלי לקח אותנו ליער, היו שם המון חמושים. שאלו אותי אם אני רוצה להגיע לגן עדן, כשעניתי, הם אמרו שאני צריכה לצאת למשימת התאבדות ואם אנסה לברוח, הם יהרגו אותי. כשהגענו לשוק בקאנו אמרו לנו להתפזר אבל לא רציתי. חברה שלי התפוצצה ואני נפצעתי".

ארגון בוקו חראם נוסד ב-2002 וחרט על דגלו התנגדות לחינוך ולתרבות המערבית. למעשה - זו משמעות השם בשפת ה"האוסה". לאחר מספר שמועות שנפוצו על הפסקת אש מתוכננת, הבהיר שקאו: "אני אומר לכם, לא הסכמנו להפסקת אש עם אף אחד. אנו רק נלחמים, מכים והורגים. אנו כמהים לזה כמו אדם רעב לארוחה טעימה. בזה אנו מאמינים, זו הסיבה שאנו לוחמים, אנו רוצים שכל כדור הארץ יהיה תחת חוקי הקוראן - זו המטרה שלנו".

בנושא הנשים החטופות קרא המנהיג להורי התלמידות והעביר מסר מדאיג: "אם הייתם יודעים מה מצב הבנות שלכם היום, חלק מכם היו מתאסלמים וחלק מתים מצער. אתם יודעים שהמרנו את דתם של 200 הבנות לאסלאם? הן כבר יודעות בעל פה שני פרקים מהקוראן. הן גילו שהנצרות היא מושחתת. הבנות בצ'יבוק גילו שהאסלאם היא דת האמת, אחרי שש שנות שקרים, אנחנו התחתנו איתן ועכשיו הן בביתן הקדוש".

"כשאמרו לי להרוג את האדם הראשון, הגוף שלי רעד"

ב-2009 החל הארגון בביצוע מתקפות גרילה צבאיות במטרה להקים מדינה אסלאמית. הארגון לחם בכוחות הביטחון, באנשי או"ם ונגד גורמים בבירה אבוג'ה, אבל רובם המכריע של עשרות אלפי קורבנות הארגון הם אזרחים. מרבית הגברים נרצחים והנשים נלקחות בשבי.

מספר נשים שחולצו או ברחו שחזרו את הזוועות שעברו. "הם אמרו למוסלמיות לעמוד בצד אחד ואנחנו, ארבעה הנוצריות, עמדנו בצד השני. הם שחררו את המוסלמיות, אבל אותנו הם השאירו. הם הכריחו אותי ללכת איתם למבצע כשבדרך כלל סחבתי להם את התחמושת. הם דחפו אותי לשכב על האדמה במהלך המבצע, אני רק החזקתי את הכדורים, כשהם אמרו לי להרוג את האדם הראשון, הגוף שלי רעד ונפלתי על האדמה, הם הכריחו אותי לעמוד ולראות איך הם הורגים את האדם השני", מספרת צעירה בשם גלוריה. "היו שם הרבה נשים, חלקן כבר נישאו לחמושים, אחרות נאלצו להמיר את דתן לאסלאם ואז חיתנו אותן".

אישה נוספת העידה: "אחד מהם אנס אותי, ביקשתי ממנו שוב ושוב לעזוב אותי בגלל שהייתי עם התינוקת שלי, אבל הוא לא הקשיב לי ואמר לי להניח אותה בצד, אז הנחתי אותה".

על פי ההערכות, שלושה מיליון בני אדם ברחו או נותרו ללא בית מאז תחילת הקרבות. תמונות לוויין שפורסמו מראות את ההרס שהארגון התיר אחריו בעיר באגא שבצפון מזרח ניגריה: 3,700 בתי ספר, מרפאות ובתים - נהרסו ביומיים. ב-2013, העולם הכריז על הארגון שנשבע אמונים לאל קעידה ולדאע"ש - ארגון טרור, אך טרם ננקטו צעדים מלבד גינויים והכרזות.

מזכיר המדינה ג'ון קרי התייחס השבוע לפעולות הארגון: "אני רוצה להיות ברור לחלוטין. אני לא יודע מדוע אומרים שאנחנו שותקים, דיברתי על בוקו חראם מספר פעמים ועל הטבח שנעשה לאחרונה. זהו פשע נגד האנושות, לא פחות, זו שחיטה נוראית של חפים מפשע ובוקו חראם מהווה איום לא רק לניגריה והאזור. זהו איום לכל הערכים שלנו המצריך להפעיל את חוש האחריות שלנו בנוגע לטרור".

בנוסף עמד קרי על הקשר בין הארגון וגל הטרור בצרפת: "האירועים בפריז הדגישו את האיום. יש הבדלים, כמובן, אבל בוקו חראם הוא ללא ספק מארגוני הטרור המרושעים והמאיימים ביותר על פני כדור הארץ" .