אחראי לציוץ השערורייתי? מועלם (צילום: AP)
בדרך לפריצת דרך? ארכיון | צילום: AP

על רקע הניסיונות לגבש את התנאים לוועידת ההסדר בז'נבה בשבוע הבא, אומר היום שר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם כי הגיש לרוסיה תכנית מגובשת להפסקת אש כוללת בעיר הגדולה ביותר במדינה השסועה - חאלב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הדברים אמר אל-מועלם במסיבת עיתונאים שכינס במוסקווה לאחר שנועד עם מקבילו הרוסי סרגי לברוב. לדברי השר הסורי, הוא מוכן להחליף עם כוחות המורדים רשימות של אסירים - לקראת הסכם לחילופי שבויים.

"בעקבות החלק שלוקחת רוסיה בניסיונות לשים קץ לשפיכות הדמים בארצנו, והיחסים הטובים בינינו - הגשתי לשר לברוב את התוכנית לעיר חאלב", אמר השר הסורי במהלך מסיבת העיתונאים המשותפת.

"למה להפציץ בתי ספר?" (צילום: רויטרס)
הלחימה בחאלב, ארכיון | צילום: רויטרס

"ביקשתי מהשר לברוב להשתמש בקשריו כדי לקבוע על מועד שבו ייפסקו כל הפעילויות הצבאיות באזור", הוסיף אל-מועלם. "הדגשתי בפניו את הגישה החיובית להסכם לחילופי אסירים עם אלו ששבו אותם בצד השני".

לצד הסימן המעודד, ממשיך משטרו של אסד במלחמה חסרת הפשרות בכוחות המתנגדים לו, כשבשבוע שעבר נחשף הנשק החדש והאכזרי שנועד להפעיל לחץ על המורדים - הטלת חביות טעונות בחצי טון חומר נפץ על אזורים מאוכלסים. חביות הנפץ האלה, נשק פרימיטיבי לכל הדעות, הפכו לסימן ההיכר של השלב הנוכחי במערכה, אך במקום לחזק את הלחץ לאלץ את אסד לפרוש הן משפרות כרגע את הקלפים שהוא מחזיק בידיו.