האישה שהייתה מוכנה להקריב את עצמה עבור ילדיה ניצלה ממוות כדי לספר: מרים, אישה מבוגרת, פליטה סורית - רצתה למות, כך היא סיפרה לכתבת CNN, בגלל שמשפחתה איבדה את הזכאות לסיוע במזון. מרים ניסתה להתאבד כאשר הציתה את עצמה, אך שרדה, וכעת מדברת לראשונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בחרתי במוות, בחרתי במוות במקום לראות את ילדיי מתים לפניי מיליון פעמים", אמרה מרים, בשעה שבעלה אחמד מביט בה מעבר לווילון בבית החולים, כאשר ניכר שהמילים פוגעות בו, הוא משפיל ראש ומקשיב לאישה שהתאהב בחיוכה לפני 24 שנים. לזוג יש ארבעה ילדים, בגילאים 13-22, ולשלושה מהם יש מחלת דם שדורשת דיאטה ייחודית ומסוימת.

לפני שישה חודשים האו"ם שינה את המדיניות שלו: קודם לכן הפעיל הארגון אספקת סיוע לכל הפליטים, אך כיום תכנית הסיוע היא נקודתית. עבור מרים ומשפחתה מדובר בגזירה קשה במיוחד: המשפחה איבדה את הזכאות לסיוע במזון. "הלכתי לשם שוב ושוב, אמרתי - כנראה עשיתם טעות, הם שיקרו לי, הם לעגו לי, הם צעקו - לכי מכאן", סיפרה מרים ממיטתה בבית החולים.

בשלב מסוים היא לא יכלה יותר: מרים הציתה את עצמה מול מתקן הרישום לסיוע של גוף האו"ם שאחראי לפליטים בצפון לבנון. כל בעלי הדוכנים מחוץ למתקן כאן היו עדים להתרחשות, ולדבריהם שזה קרה מאוד מהר: היא החליפה כמה מילים במהירות עם מישהו ואז שפכה את הנפט על ראשה, והאישה הפכה לכדור אש לנגד עיניהם.

החיוך שבו התאהב אחמד לפני 25 שנים (צילום: CNN)
החיוך שבו התאהב אחמד לפני 25 שנים | צילום: CNN

"חוסר האונים היה פשוט יותר מידי"   

מרים הדגישה כי המשפחה נאלצה לשרוד על לחם יבש בלבד: "חוסר האונים, ההשפלה, זה היה פשוט יותר מידי". לדבריה, היא הרגישה ש"ליבה עלה באש בגלל היחס" שקיבלה עוד לפני שהציתה את עצמה. היא אמרה שהתייחסו אליה ואל משפחתה כמו לחיות: "אני לא חיה, אני אם, אני אדם".

למרות תחינותיה, האו"ם לדבריה התעלם מבקשותיה: "אמרתי להם שאני עומדת להצית את עצמי, תרגישו את הכאב שלי, תרגישו מה מכאיב לליבי, תרגישו שיש לי ארבעה ילדים. הם רק צחקו עלי ושלחו אותי החוצה".

הרגע בו מרים הציתה את עצמה (צילום: CNN)
הרגע בו מרים הציתה את עצמה | צילום: CNN

הצוות במתקן האו"ם אמר ל-CNN שלא הפלו אותה, אבל האו"ם לקח את הטענות שלה מאוד ברצינות, והחל לבחון אותן יחד עם טענות המשפחה על חוסר הכללתם בתכנית אספקת המזון. במקביל, האו"ם מכסה את כל הוצאות הטיפול שמרים מקבלת. היא הסבירה שמה שעשתה נועד להישרדות ילדיה: "עבדתי מאוד קשה למען החינוך שלהם".

הילדים של מרים לא מגיעים לבית החולים, כי היא לא רוצה שהם יראו אותה עם התחבושות. היום, רשת CNN מציג אותה ואת התסכול של חלק מהפליטים הסורים בפני העולם כולו.