תמונה אחת, כמאמר הקלישאה, שווה אלף מילים ומספרת את הסיפור כולו. תיעוד חדש המופץ בימים אלו ברשת, אשר צולם על ידי חייליו של אסד והוברח לידי האופוזיציה, מראה התעללות קשה במפגין שנעצר על ידי כוחות הביטחון ונלקח לחקירה.

בסרטון הקשה מתועדות מכות הרצח שסופג העצור, אחד מ-65 אלף עצורים מאז פרוץ המהומות במדינה. בחגורות, במגפיים, בקתות רובים ובכל מה שבא ליד - אנשיו של אסד מוציאים את קצפם על מי שמרדו בהם, ולעת הזאת אין מי שיעצור את החרפה.

סרטון אחר שהופץ בשעות האחרונות ברשתות החברתיות מתעד מסע נדיר אל תוככי "חדרי החושך" של המשטר הסורי. הסרטון, שהודלף אף הוא על ידי אחד מהעצורים או המבקרים בבית המעצר המרכזי בעיר חומס, השלישית בגודלה בסוריה, מתעד את תנאי המעצר הקשים בהם מוחזקים מאות המפגינים שנחטפים על ידי כוחות הביטחון של אסד - ונעלמים מהרחובות.

בסרטון הקצר, שכבר זכה לאלפי צפיות ברשת, ואשר איכותו ירודה בשל התנאים בהם הוא צולם, מהווה "הוכחה חותכת" בעבור המפגינים המשוחררים ממעצר המעידים על תנאים קשים המנוגדים לחוקי זכויות האדם. "יותר מ-1,200 עצורים מוחזקים כאן", לוחש במהלך הסרטון הצלם. "שוכבים כאן יותר מ-100 פצועים מירי, אבל אין תרופות ולא מטפלים בהם".

רעש, זוהמה ולכלוך רב

ממה שניתן להבין מהמתעד, ניכר כי הוא מבקר בחדרי השינה של העצורים, וכן בחצר בה הם מורשים להסתובב. מעבר לכך, הוא מסייר בין שלל חדרים ותאי מעצר - ובהם מתועדים בעיקר זוהמה ולכלוך רב, בהם מוחזקים העצורים. רעש רב מלווה את הסרטון, מה שמעיד גם על כמות העצורים המוחזקים בו.

מדי יום מועלים לרשת עשרות קטעי וידאו המתעדים את תגובתו הקשה של המשטר הסורי למחאה, הנמשכת זה החודש העשירי ברחובות סוריה. במרביתם מתועדים מראות קשים עד מאוד לצפייה - אך בכלי התקשורת הערביים הם זוכים לחשיפה כמעט ללא צנזורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק