בית הדין, היום
בית הדין, היום | צילום:

בבית הדין הבינלאומי בהאג נפתח הבוקר (ה') משפטם של מספר מבכירי חיזבאללה המואשמים ברצח ראש הממשלה הלבנוני לשעבר ראפיק חרירי בשנת 2005. התביעה מטילה אחריות על האירוע - שבו נהרגו 21 בני אדם, על סאלים עייאש ומוסטאפה באדר-עדין, שלא בפניהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בשניים מצמרת ארגון הטרור הלבנוני, באדר-עדין מוגדר על פי פרסומים זרים כמפקד מנגנון הביטחון של הארגון. הוא אף גיסו של עימאד מורנייה, ראש הזרוע הצבאית שחוסל בשנת 2008 בנסיבות מסתוריות.

בית המשפט טען כי הרצח שזעזע את המדינה תוכנן במשך שלושה חודשים, וחלק מתכנונו התבצע מחוץ לגבולות המדינה. בכך נרמז כי לא מדובר בפשע פנימי בלבד, אלא בינלאומי - וזאת מבלי להפנות אצבע מאשימה כלפי גורמים זרים.

ראפיק חרירי, ארכיון (צילום: רויטרס)
ראפיק חרירי, ארכיון | צילום: רויטרס

מלבד המואשמים העיקריים, בית הדין מצביע על מעורבות של עוד שלושה מבכירי הארגון, בהם עבד סברה וחוסיין עוניסי. בין סעיפי האישום - אחריות לפיצוץ רב העוצמה במלון סאן ג'ורג' בביירות ורצח בכוונה תחילה של ראש הממשלה לשעבר חרירי ו-21 אנשים נוספים שהיו עימו בשיירה.

בנוסף, מואשמים חברי הארגון ברצח בכוונה תחילה של לא פחות מ-206 בני אדם מאז שנת 2005. כלי התקשורת בלבנון ובעולם הערבי עוקבים מקרוב אחר ההתפתחות במשפט - שעשויות לשפוך אור על המאבקים הפנימיים במדינה השסועה.