אחרי שהנסיגה מהמדינה החלה, אובמה מסמן היום את תאריך היעד להוצאת החיילים האמריקנים מהבוץ העירקי. "המלחמה בעירק מסתיימת", אמר היום הנשיא האמריקני בפנייתו השבועית לאומה ברדיו ובאינטרנט, והציב את סוף שנת 2011 כתאריך היעד לנסיגת כוחות הצבא.

"זו השורה התחתונה", הבטיח אובמה לאזרחים האמריקנים. "כמו כל מדינה ריבונית עצמאית, גם עירק חופשית לבחור את המסלול שלה, ואני שמח לבשר שבסוף השנה הבאה כל החיילים שלנו יהיו בבית", אמר הנשיא האמריקני שאף הודיע כי יסייע ללוחמים שהעבירו תקופה ארוכה בעירק לחזור לחייהם האזרחיים.

"גיבורי המלחמה בעירק ואפגניסטן זכאים להזדמנות חדשה בחיים ויש לנו מחויבות אליהם כהוקרה על שירותם הקשה", אמר אובמה. הכרזתו של הנשיא האמריקני מגיעה לאחר שבשבוע שעבר הופחת מספר החיילים במדינה לכ-50,000.

פיגועי התופת ממשיכים לפקוד את המדינה

החיילים האמריקניים נערכים לנסיגה מעירק (צילום: רויטרס)
החיילים האמריקניים נערכים לנסיגה מעירק | צילום: רויטרס

במהלך קמפיין הבחירות האחרון של אובמה בלטו שתי הבטחות לבוחריו. בעוד שעם הראשונה, להוציא את המדינה מהמשבר הכלכלי, אובמה עדיין מתמודד, נראה כי דווקא במישור הביטחוני, סיום המערכה באפגניסטן ובעירק, מצליח הנשיא האמריקני להגשים את יעדיו.

כעת עולה השאלה כיצד תצליח עירק להתמודד בכוחות עצמה, ללא סיוע אמריקני, עם הטרור הגובר במדינה. רק לפני שלושה ימים נהרגו 37 בני אדם ו-126 נפצעו בשורה של פיגועי תופת במספר ערים במדינה שכוונו כלפי שוטרים. היום דווח כי הכוננות הביטחונית במדינה הועלתה, מחשש להחרפת פיגועי הטרור.

"במהלך החודשים הקרובים הכוחות שלנו ימשיכו לתמוך ולאמן את הצבא העירקי", הבטיח אובמה. "לא נפר את מחויבותנו להגן על האוכלוסייה האזרחית במדינה. בצד הרפובליקני טרם הגיבו להכרזתו של אובמה והעדיפו, גם השבוע, לתקוף אותו על המשבר הכלכלי הממושך במדינה.

כשאובמה נכנס לתפקידו היו בעירק 140,000 חיילים. אובמה הצהיר שעד תחילת 2010 לא יישאר בעירק אפילו חייל אמריקני אחד, והצעד הנוכחי עושה התקדמות אדירה לעבר היעד הזה - הגשמת ההבטחה שאובמה סיפק בימי הקמפיין.

עם זאת, חשוב לזכור כי המלחמה בעירק עלתה לאמריקנים בחייהם של 4,415 חיילים, ומעבר למחיר הכבד הזה, גם הכיס של משלם המיסים האמריקני נפגע כשהממשל השקיע כבר למעלה מ-900 מיליארד דולרים בלחימה - כספים שהיו חסרים מאוד לארה"ב במשבר הכלכלי האחרון. כמו כן, כ-100,000 עירקים מתו במדינה בשבע וחצי השנים האחרונות כתוצאה מההיתקלויות.

ארה"ב נוטשת את הבוץ העירקי 

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק