כוחות דאעש מתבצרים
כוחות דאעש מבתצרים | צילום:

כוחות צבא עירק פתחו היום (ג') במתקפה משולבת נגד לוחמי ארגון הטרור האסלאמי הקיצוני דאעש במטרה לסלקם מאזור תיכרית, עיר הולדתו של סדאם חוסיין, מנהיג המדינה לשעבר שהוצא להורג. במקביל, הודיעה סוכנות הסיוע לפליטים באו"ם כי תחל במבצע לאספקת ציוד ליותר מחצי מיליון בני האדם שנעקרו מבתיהם כתוצאה מהלחימה העזה בצפון המדינה. "מדובר בסיוע ההגדול ביותר שאני זוכר מהעת האחרונה", אמר אדריאן אדווארדס, דובר הסוכנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לוחמי דאעש המתבצרים באזור תיכרית נערכו מבעוד מועד למתקפה והקיפו את העיר במוקשים, מטעני צד וצלפים שהוצבו במקום. לא ידוע כרגע כמה אבידות יש לצבא העירקי, שנחוש לנשל את ארגון הטרור האכזרי מהמוקדים עליהם השתלט. נציגי דאעש שיגרו מסר גם לארה"ב התומכת בהתנגדות, והצהירו כי יתקפו מטרות אמריקניות "בכל מקום" אם התקיפות האוויריות נגד הארגון יימשכו.

דאע
לוחמי הארגון, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"הכוחות שלנו מתקדמים לעבר תיכרית משני כיוונים שונים, עם גיבוי של הליקופטרים, מרגמות וירי ארטילריה לעבר מטרות של לוחמי דאעש הנמצאים מסביב לעיר", אמר בכיר בצבא עירק לסוכנות הידיעות רויטרס. את הדברים אמר שעה שכוחותיו החלו בתקיפת מטרות דאעש, בלחימה שעלולה לגבות קורבנות רבים ברחבי אחת הערים החשובות ביותר במדינה השסועה.

ארגון הטרור הקיצוני, שנודע בשל אכזריותו יוצאת הדופן, הרג ההמונים ועריפת ראשי קורבנותיו, החל לפני חודשיים במסע ההשתלטות על ערים בצפון ומערב עירק. תחילה כבשו לוחמיו אזורים בערים הסוניות תיכרית ומוסול, כמו גם את סכר מוסול, השולט על המים המסופקים למיליוני אזרחים ברחבי המדינה. ביממה האחרונה הצליחו כוחות הצבא, בסיוע אמריקני, להשתלט מחדש על הסכר בעל החשיבות האסטרטגית.

ממשיכים להטיל אימה. מצעד דאע
הקרב מתחדש, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

 

בעקבות המשבר ההומניטרי במדינה, הודיעה היום סוכנות הסיוע לפליטים של האו"ם על מבצע חסר תקדים שבמסגרתו ייתנן סיוע ליותר מחצי מיליון בני אדם שנאלצו לברוח מבתיהם בשל הלחימה בצפון עירק. במהלך המבצע יפעל הארגון להעברת אספקה ואוהלים לאזור, במשלוחים שייצאו מירדן, אירן וטורקיה, ויועבר בשיירות ממונעות ומשלוחים ימיים. "מתרחש משבר ואסון הומניטרי גדול מאוד, שממשיך לפגוע באנשים רבים", אמרו בארגון.