"לא הראו לו שום כבוד", המלך סלמאן ורה"מ חרירי (צילום: רויטרס)
המתיחות ממשיכה (ארכיון) | צילום: רויטרס

המתיחות בין המדינות נמשכת: סעודיה הורתה הערב (חמישי) לאזרחיה השוהים בלבנון לעזוב באופן מיידי את המדינה. מוקדם יותר היום טענו בכירים במפלגתו של ראש ממשלת לבנון כי הוא מוחזק בסעודיה בניגוד לרחוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בשל הנסיבות ברפובליקה הלבנונית, הממלכה מבקשת מאזרחיה המבקרים או הגרים במדינה לעזוב אותה מוקדם ככל האפשר", כך כתבה סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית.

המצב הנפיץ בין שתי המדינות החל בעקבות טענתה של סעודיה שאירן ביצעה "השתלטות עוינת" על הממשלה הלבנונית באמצעות ארגון חסותם, חיזבאללה. ביום שבת הודיע ראש ממשלת לבנון אל-חרירי באופן מפתיע על התפטרותו בהצהרה מצולמת על אדמת סעודיה. בהודעת ההתפטרות שלו תקף אל-חרירי את אירן ואת חיזבאללה על כך שהם מפלגים את העמים הערביים וציין כי הוא חשש מפני התנקשות בחייו.

ההודעה החריגה והבלתי צפויה עוררה תהיות בלבנון לגבי נסיבות ההימצאות של אל-חרירי בסעודיה, והאם היריבות בין המעצמות היא שהובילה להתפטרותו תחת לחץ. בלבנון מאמינים כי סעודיה מחזיקה בראש ממשלתה סעד אל-חרירי ובכוונתה לעבוד מול מדינות זרות כדי להבטיח את החזרתו ללבנון. גורם בכיר בממשלת לבנון אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "לבנון מבקשת ממדינות זרות שילחצו על סעודיה לשחרר את אל-חרירי".

היום התבטא גם הנשיא האירני רוחאני ותקף את בית המלוכה הסעודי שלדבריו מעורב באופן "חסר תקדים" במזרח התיכון. הנשיא אמר כי הסעודים התערבו באופן בוטה בלבנון והביאה בעצמה להתפטרותו המפתיעה של ראש הממשלה סעד אל-חרירי.

"מדוע אתם עוינים את סוריה ועירק? למה אתם מעורבים בענייני הממשל של לבנון?", שאל הנשיא האירני. "אם אתם מתמודדים עם בעיות פנימיות בסעודיה, יהיה לכם קשה לפתור אותן. רוצים להתעמת עם אחרים ולהתמודד עם כל מדינות האזור בגלל בעיה פנימית שלכם?".