דאע"ש - הסוף? ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
דאע"ש בעירק. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ארגון דאע"ש הצליח לסכל ניסיון לבצע מרד מתוך שורותיו באזור מוסול, כך מסרו גורמים ביטחוניים בעירק לסוכנות הידיעות רויטרס. על פי הדיווחים, ניסיון המרד תוכנן בידי קבוצת מפקדים בארגון, בהם עוזר המקורב למנהיג אבו בכר אל בגדדי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, המורדים תכננו לסייע לכוחות העירקים בעת הקרב לכיבוש מחדש של מוסול בידי הארגון. בעקבות ניסיון המרד, בדאע"ש הוציאו 58 בני אדם שלטענת הארגון קשרו קשר והשתתפו בתכנונו. כמה מתושבי המקום העידו כי ראו את אנשי הארגון מטביעים את החשודים במעה ואף קברו אותם בקברי אחים בפאתי מוסול.

מי שעמד בראש הקושרים הוא איש הארגון הפועל באזור מוסול, ונחשב לאחד ממקורביו של מנהיג הארגון אל-בגדדי. מומחה לענייני דאעש בממשל העירקי ציין כי המורדים נתפסו לאחר שבטלפון הנייד נמצאה הודעה שנגעה להעברת כלי נשק.

דאע"ש (צילום: רויטרס, חדשות)
מרד, רגע לפני הקרב על מוסול. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

קבוצת המורדים תכננה לפגוע ב"שכבת המגן" של הארגון שהיתה אמורה לתפקד במהלך המתקפה על מוסול, מתקפה שהיתה צפויה להיות הקרב הגדול ביותר בעירק מאז פלישת הקואליצה שהובלה בידי ארצות הברית ב-2003. מוסול נחשבת כמעוז הגדול האחרון של דאע"ש בעירק, והיא גדולה בהרבה מכל עיר שהארגון השתלט עליה בעבר.

"הארגון מאבד תמיכה"

דובר היחידה ללוחמה בטרור בצבא העירקי ציין כי מדובר בחברי דאע"ש שפנו נגד הארגון במוסול. "זה סימן ברור לכך שארגון הטרור החל לאבד תמיכה לא רק בקרב האזרחים, אלא גם בקרב שורותיו", אמר. הוא הוסיף כי אנשיו הצליחו  לאחרונה לאסוף מודיעין שסייע בביצוע מתקפות מהאוויר על מוקדי פיקוד ושליטה של הארגון.

לוחמי הארגון מצדם, נערכו להגן על העיר במערך הגנה חפור היטב מפני ניסיונות של עירק והמערב לשחרר את מוסול מידיהם. הם הטמינו מטעני חבלה ברחובות, חפרו מנהרות וגייסו ילדים שישמשו כמרגלים וכתצפיתנים.