אבו מאזן בלוויית פרס (צילום: גיל יוחנן)
אבו מאזן בלוויית פרס | צילום: גיל יוחנן

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן חנן היום (רביעי) קצין שנידון לשנת מאסר, לאחר שמתח ביקורת על נוכחות היו"ר בהלווייתו של הנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בית משפט בגדה המערבית גזר את העונש החמור על הקצין, אוסמה מנסור, בטענה כי הפר את הקוד הצבאי כשהביע דעה פוליטית. עוד נקבע כי ישוחרר מהצבא. אולם לדברי גורם בכיר ברשות, אבו מאזן החליט להקל משמעותית בעונשו. "הוא הודיע על חנינה, והקצין ייצא לגמלאות", סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס.

בעוד שרבים הביעו תמיכה על נוכחותו של אבו מאזן בלוויית פרס, שנערכה מוקדם יותר החודש בירושלים, רבים אחרים מתחו ביקורת על המהלך וטענו כי מדובר בבגידה בעקרונות העם הפלסטיני. טרם הלוויה קרא מנסור בעמוד הפייסבוק שלו לאבו מאזן לשקול מחדש את החלטתו, ואמר כי נוכחות בהלוויה תהיה טעות: "אם זו הייתה ההחלטה שלך להגיע ללוויה של מי שרצח את ילדינו, אז שגית", כתב, "ואם עשית זאת בהמלצת יועצייך, אזי הוטעית".

בדרך לקריסה? אבו מאזן (ארכיון) (צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס)
העניק חנינה. אבו מאזן | צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס

מלבד אבו מאזן, נכחו באירוע מנהיגים בינלאומיים רבים, בהם נשיא ארצות הברית ברק אובמה והנשיא לשעבר ביל קלינטון, שספדו שניהם לפרס בלוויה; ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו; ראש ממשלת צרפת פרנסואה הולנד; ורבים אחרים. אבו מאזן היה הבכיר הערבי הבולט באירוע, לצדן של שר החוץ המצרי סאמח שוקרי.