בנימין נתניהו חושף את תכנית הגרעין האירנית (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניהו חושף את המסמכים | צילום: רויטרס, חדשות

המסמכים שחיזקו את העמדה הישראלית נגד אירן: פרטים חדשים מתפרסמים הערב (ראשון) ב"וושינגטון פוסט" אודות המבצע הסודי של המוסד להשגת מסמכי הגרעין של אירן, ותומכים בגישה הישראלית לפיה לרפובליקה האסלאמית הייתה תכנית גרעין נכון לשנת 2003.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הפרסום, קיבלו כתבים זרים גישה למסמכים שנגנבו, ומהם עלה כי אירן הצליחה להשיג מידע מפורט וקריטי לצורך עיצוב נשק גרעיני ממקור זר, והייתה ממש על סף ההצלחה – בידיה כמעט היו הטכנולוגיות לצורך ייצור פצצה גרעינית. בשלב זה נעצר המחקר.

על פי הדיווח, חלק מהמסמכים שהוצגו לכתבים נחתמו על ידי מומחי גרעין אירניים, בכתב ידם. בשנת 2003, עלה מהמסמכים, תכננו המומחים את המשך הפרויקט, באופן חשאי. עם זאת, המסמכים לא מציעים כל ראיה לכך שתכנית הגרעין נמשכה אחרי 2003, או ראיה לכך שאירן הפרה את הסכם הגרעין שחתמה עם המעצמות ב-2015.

המסמכים חיזקו את עמדת ישראל? (צילום: חדשות)
המסמכים חיזקו את עמדת ישראל? | צילום: חדשות

"המסמכים הללו מראים מדוע יש לנו ספקות", כך צוטט בכיר ישראלי. "זה מסביר למה הסכם הגרעין גרוע יותר מלא כלום, כי הוא משאיר חלקים נרחבים מתכנית הגרעין האירנית ללא טיפול, הוא לא חוסם את דרכה של אירן לפצצה, אלא סולל אותה".

הפרסום גם חשף את דרכו של המוסד להשגת המסמכים מהמתקן בו הוחזקו: בארגון הביון השיגו את המידע לפיו אירן אוספת מסמכים הקשורים לפרויקט הגרעין שלה ומעבירה אותם למחסנים בדרום המדינה.

סוכני מוסד למדו את מאפייני הביטחון של הבניין בו הוחזקו המסמכים ועקבו אחר תנועות העובדים שלו. נבחר חלון זמן מסוים של שש שעות ו-29 דקות, בו האמינו שהם יכולים להגיע למקום, לפתוח את הכספות ולהוציא את המסמכים החשובים ביותר. האמצעים בהם השתמשו הסוכנים תוארו כ"בלתי רגילים" והושוו לסצנות מתוך סרט מתח.

מתקן הגרעין בנתנז שבאירן (צילום: רויטרס, חדשות)
מתקן הגרעין בנתנז | צילום: רויטרס, חדשות

בישראל אפשרו לקומץ כתבים גישה למסמכים כדי לסתור את טענת אירן כי הם מזויפים. לכן אפשרו לכתבים לגעת במסמכים (באמצעות כפפות). הם אף קיבלו עותקים של כמה מהמסמכים לידיהם. בכמה מהמסמכים שסירבו לחשוף נטען כי קיים מידע ספציפי אודות ייצור פצצה גרעינית.

החידוש במידע שנחשף לכתבים הוא התחכום של האירנים במאמציהם להשיג נשק גרעיני, והמידה בה התקרבה להצלחה לפני שהפרויקט הופסק. בין היתר נחשפו תמונות של חדר שבו בוצעו ניסויים במכשיר שנועד לייצר פיצוץ גרעיני.