הטילים האירנים שהועברו לעירק (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
טילים של אירן | צילום: AP, חדשות

אירן העבירה טילים בליסטיים למיליציות שיעיות בעירק שיכולים להגיע עד תל אביב, כך דווח היום (שישי) בסוכנות הידיעות רויטרס מפי גורמים מערביים, עירקיים ואירניים. המטרה על פי הדיווח היא להגן על האינטרסים האירניים במזרח התיכון, וכן להבטיח את היכולת שלה להגיב במקרה שתותקף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הטילים הבליסטיים שהועברו למיליציות השיעיות שבהן היא תומכת בעירק, טילי זלזאל ופאתח 110 יכולים לפגוע במטרות בטווח של 200 עד 700 קילומטרים. הטילים הללו יכולים לאיים על תל אביב אם יוצבו במערב עירק והם מאיימים גם על בירת סעודיה, ריאד.

על פי הדיווח, הצעד הזה עלול להחריף את המשבר בין טהרן לוושינגטון ולהביך את המעצמות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין מול אירן בזמן שאלו מנסות להציל את מה שנותר ממנו.

טילים שיכולים להגיע עד ת"א הועברו לעירק. (צילום: רויטרס, חדשות)
טילים שיכולים להגיע עד ת"א הועברו לעירק. | צילום: רויטרס, חדשות

אחד המקורות האירניים הסביר לרויטרס כי "ההיגיון במעשה הזה הוא שתהיה תכנית גיבוי למקרה שאירן תותקף". לדבריו מספר הטילים שנמסרו אינו גבוה שכן מדובר בכמה עשרות, אך הוא ציין כי המספר יכול לעלות בהתאם לצורך.

כאמור, הטילים הללו עלולים לאיים על ישראל במקרה שסוללת הטילים הללו תיפרס במערב או בדרום עירק, אזורים שבהם ישנה זרוע צבאית משמעותית של  אירן. לטענת חלק מהגורמים, קאסם סולימאני האחראי על כוחות הצבא האירני מחוץ לרפובליקה האסלמית אחראי בעצמו על פיקוח פרוייקט הטילים בעירק.

בעבר סירבה אירן להתייחס לנושא וטענה כי הטילים שלה הן למטרות הגנה בלבד. על ההעברה האחרונה למיליציות השיעיות סירבה אירן להגיב, וכך גם הממשלה והצבא בעירק.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/