השתלטות הצבא על תחנת טלוויזיה
חיילי צבא טורקיה בטלוויזיה הממלכתית | צילום:

ראש ממשלת טורקיה אמר אתמול בערב (שישי) כי במדינתו בוצע ניסיון הפיכה צבאית. לטענת ראש הממשלה הטורקי, בינאל יילדרים, כוחות הביטחון עושים מה שצריך כדי לפתור את המצב. אולם כעבור זמן קצר דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי צבא טורקיה הודיע שהוא נטל את השלטון. כמו כן, דווח כי רמטכ"ל הצבא הטורקי, גנרל חולוסי אקאר, מוחזק כבן ערובה. על פי דיווח של רשת "סקיי ניוז", מפקדי חיל האוויר וצבא היבשה של טורקיה הם אלו המובילים את ההפיכה. לפנות בוקר נחת הנשיא רג'יפ טריפ ארדואן בנמל התעופה באיסטנבול והתקבל על ידי תומכיו - לאחר שבמהלך הלילה נפוצו דיווחים שונים בנוגע למקום הימצאו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

סמוך לשעה חצות, הגיעו חיילים למסדרונות הטלוויזיה הממלכתית והצבא הכריז על שלטון צבאי בטורקיה. עוצר הוכרז בכל רחבי המדינה. רשת NBC מדווחת כי המטוס של ארדואן לא קיבל אישור נחיתה באיסטנבול. על פי מקור צבאי אמריקני, ארדואן ביקש מקלט מדיני בגרמניה. אולם על פי דיווח של MSNBC, גרמניה סירבה להתיר למטוסו של ארדואן לנחות בשטחה.

על פי אחד הדיווחים, מטוס איירבאס אח"מ של ממשלת טורקיה עזב את המדינה. בתוך כך, בוטלו כל הטיסות היוצאות מנמל התעופה אטאטורק.

אנקרה, אמש (צילום: טוויטר)
טורקיה, הערב | צילום: טוויטר
780244 (צילום: חדשות 2)
טורקיה, הערב | צילום: חדשות 2

רוב הטיסות שהיו בדרכן לאיסטנבול מוסטות כעת למדינות סמוכות. בלבול רציני ניכר בקשר מול הבקרה האווירית הטורקית. דובר רשות שדות התעופה עדכן סמוך לשעה 01:00 כי "הטיסה שהייתה אמורה להמריא בדקות הקרובות מתעכבת מאחר ו-87 נוסעים מתוך 90 הנוסעים בטיסה ביקשו לרדת מהמטוס, ולכן צריך לפרוק את המזוודות שלהם". המטוס שהמריא לאיסטנבול התבקש על ידי החברה לשוב בחזרה לבן גוריון, והוא חוזר לנחיתה.

מוקדם יותר הערב הבהיר ראש ממשלת טורקיה כי לא מדובר היה בהפיכה אלא בניסיון התקוממות בכמה מיחידות הצבא. "האחראים ייענשו ולא נרשה שהדמוקרטיה תיפגע", הוא הדגיש. בינתיים הוחשכו אתרי האינטרנט פייסבוק, טוויטר ויוטיוב, לפחות באנקרה.

טורקיה, אמש
טורקיה, הערב | צילום:
יותר מ-1,500 חיילים נעצרו
טורקיה, הערב | צילום:

מוקדם יותר הערב דווח בסוכנות הידיעות רויטרס על יריות שנשמעו באנקרה, בירת טורקיה. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות על מטוסים ומסוקים צבאיים שנראו כשהם טסים מעל אנקרה ואיסטנבול בגובה נמוך מאוד.

על פי דיווח של אל-ג'זירה, מטוסים ירו על מטה המודיעין באנקרה. טנקים ניצבו בכניסה לנמל התעופה. כמו כן, ישנה נוכחות צבאית חריגה על הגשרים באיסטנבול ובשמי אנקרה, והגשר בין אסיה לאירופה נסגר.

_OBJ _OBJ

מהפנטגון בארה"ב נמסר כי הם עוקבים אחר הנעשה בטורקיה ומנסים להבין בעזרת נאט"ו את המצב. גם בישראל עוקבים בעניין ובדאגה אחר הנעשה בטורקיה. המטה הכללי בקרייה, אגף המודיעין, המוסד ומשרד החוץ - כל הגופים הללו מנסים להבין את תמונת המצב כדי לשרטט אותה בפני הדרג המדיני.

ממשרד החוץ נמסר כי הם בקשר עם כל השליחים הישראלים לטורקיה. "לכולם שלום והם הונחו להישאר בבתיהם". עוד אמרו במשרד כי חדר המצב מתוגבר בדקות אלה: "מתחילים לקבל טלפונים מישראלים אשר להם קרובי משפחה או מכרים בטורקיה". הם ביקשו מכל הישראלים הנמצאים בטורקיה להישאר בבתים או בבתי המלון ולא לצאת לרחובות.

בהכנת הידיעה השתתפו: ערד ניר, אסף יחזקאלי, ירון שניידר, ניר דבורי, עמליה דואק, לי אברמוביץ', אלעד שמחיוף, אוהד חמו, עמית ולדמן וטל שגיא.