כוחות של המורדים בגיבוי ארצות הברית הצליחו להשיג שליטה מלאה על העיר מאנביג' בצפון סוריה ולסלק מהמקום את אחרוני לוחמי דאע"ש - כך מסר היום (שבת) דובר של קואליציית המורדים. בארה"ב מקווים שכיבוש העיר יכשיר את השטח לקראת המטרה העיקרית - סילוק כוחות המדינה האסלאמית מבירת הארגון בסוריה - א-ראקה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

עם סיום ההשתלטות על העיר החלו כוחות המורדים לסרוק את הרחובות ושחררו יותר מ-2,000 אזרחים שהוחזקו כבני ערובה על ידי אנשי דאע"ש וחלקם שימוש כמגן אנושי. "העיר נמצאת כעת בשליטתנו המלאה", אמר בכיר במורדים, אך ציין כי עדיין קיים חשש מסוים מפני "תאים רדומים" של ארגון הטרור שנמצאים במקום.

המערכה שבמסגרתה נכבשה מאנביג' החלה בסוף חודש מאי האחרון במטרה לנקות את הנוכחות של דאע"ש באזורים שבהם שולט הארגון לאורך גבול טורקיה-סוריה. במערכה הזאת לקחו חלק משמעותי כוחות קרקעיים מיוחדים של צבא ארצות הברית - ומדובר במבצע השאפתני ביותר של המורדים המגובים על ידי האמריקנים מאז החלה המלחמה בדאע"ש בסוריה לפני שנתיים.

אלפי אזרחים הוחזקו בני ערובה (צילום: רויטרס)
אלפי אזרחים הוחזקו בני ערובה | צילום: רויטרס

מאנביג' נחשבת נקודה אסטרטגית מכיוון שהיא משמשת צינור אספקה ומעבר של לוחמים זרים מטורקיה לסוריה. ארגוני זכויות אדם בסוריה טענו כי שיירה של כ-500 כלי רכב ובהם לוחמי דאע"ש נצפתה עוזבת עת העיר. לדברי מקור כורדי, הלוחמים עזבו כחלק מהסכם שהיה בין הצדדים.

כוחות המורדים התקדמו במהירות במערכה על מאנביג', אך מרגע שנכנסו לעיר כניסתם הואטה. לדבריהם הסיבה לכך נעוצה בניסיון להימנע מפגיעה באזרחים שהוחזקו כמגן אנושי. עם זאת, עשרות אזרחים, בהם נשים וילדים, נהרגו במהלך ניסיונות להימלט מהעיר, לאחר שעל פי החשד נפגעו בתקיפות אוויריות של כוחות הקואליציה.