"החלטתי להתחיל להציל את הפצועים". הבאק (צילום: טוויטר)
"החלטתי להתחיל להציל את הפצועים". הבאק | צילום: טוויטר

כשמכונית התופת פגעה בשבוע שעבר בשיירת אוטובוסים שפינתה אזרחים מהתופת בחלב שכתוצאה מהפיצוץ נהרגו 128 בני אדם בהם 68 ילדים, הצלם עבד אלקאדר הבאק לא יכול היה לעמוד מנגד בחיבוק ידיים. "הזירה הייתה נוראית, במיוחד המראות של ילדים נהרגים לנגד עיניך", סיפר הבאק לרשת CNN. "אז החלטתי יחד עם עמיתיי להניח את המצלמות ולהתחיל להציל את הפצועים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מבין הילדים הרבים שנהרגו בפיצוץ, הבחין הבאק בילד מדמם שהזדקק לעזרה. "הסתכלתי על פניו וראיתי שהוא עדיין נושם", המשיך הבאק. "אז הרמתי אותו והתחלתי לרוץ לכיוון האמבולנס". לדבריו, הוא אינו יודע מה עלה בגורלו של הילד. "פשוט שמתי אותו באמבולנס שלקח אותו לאחד מבתי החולים בתוך האזור שנשלט בידי המורדים".

868241 (צילום: טוויטר)
צילום: טוויטר

גם בתוך התופת המשיך הבאק לצלם בעודו מסייע בפינוי הפצועים, זאת על מנת שיוכל להמשיך לתעד את הזוועה. צלם נוסף, מוחמד אלראגב, צילם את מאמצי הגבורה של הבאק. "רציתי לצלם הכול כדי לוודא שמישהו ייתן על כך דין וחשבון", הבהיר הצלם הנועז.

בשלב מסוים התקשה הבאק לשאת את המראות הקשים של ההרוגים הרבים, והוא נפל לברכיו ובכה לצד גופתו של ילד קטן. "רגשותיי השתלטו עליי", סיפר הצלם. "מה שעמיתיי ואני היינו עדים לו הוא בלתי ניתן לתיאור".

126 הרוגים - מהם 68 ילדים

בשבוע שעבר מחבל מתאבד פוצץ מכונית תופת סמוך לשיירת אוטובוסים שהובילו מפונים תומכי-הממשל משני כפרים שיעיים שנכבשו על ידי כוחות המורדים במדינה. האוטובוסים המתינו יותר מיממה להיכנס לחלב, אולם התעכבו בשל התמהמהות הסכם בין המורדים לממשל. לדברי ארגוני זכויות אדם, 126 בני אדם נהרגו בפיגוע, בהם 68 ילדים.

על פי הסיכום המתוכנן, מאות שיעים ובני משפחותיהם אמורים היו לעבור בשלום לעיירה מאדיה שבשליטת הממשל. עם התעכבות החתימה על ההסכם, מצאו עצמם מאות המפונים משני הצדדים תקועים בנקודות המעבר.

109 מבין ההרוגים היו שיעים שפונו, והיתר עובדי סיוע ונציגי המורדים שאבטחו את השיירה. גם שעות רבות לאחר הפיגוע, עדי ראייה תיארו כי עדיין ניתן לראות חלקי גופות, בגדים וציוד של הנרצחים מוטלים על הקרקע מחוץ לאוטובוס השרוף.