מנזר סנטה קתרינה (צילום: רויטרס)
מנזר סנטה קתרינה בסיני | צילום: רויטרס

ארגון דאע"ש נטל לפנות בוקר (רביעי) אחריות למתקפת הירי במנזר סנטה קתרינה בדרום סיני - פיגוע בו נהרג שוטר מצרי וארבעה נוספים נפצעו. האירוע מהווה חציית קו אדום מצד ארגון הטרור הרצחני, מאחר שלא תקף קודם לכן בעומק חצי האי סיני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

למרות הכרזת מצב החירום במצרים ועל אף התגייסות של הצבא למאבק בטרור של דאע"ש, הארגון מוכיח שהוא מסוגל להכות גם במחוז שאנשיו עדיין לא הגיעו אליו - דרום סיני - לא רחוק מאתרי התיירות הפופולריים לחופי הים האדום.

חוליית החמושים של דאע"ש התמקמה על ציר תנועה מרכזי שמוביל למנזר ופתחה באש לעבר שוטרים שאבטחו את המקום. המנזר ממוקם למרגלות ג'בל מוסא, שמוגדר על פי המסורת הנוצרית כהר סיני. זהו יעד תיירותי שבעבר היו פוקדים אותו גם ישראלים רבים.

הפיגוע באלכסנדריה, ארכיון (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע באלכסנדריה | צילום: רויטרסדאע"ש מכוון את הפיגועים האחרונים שלו מחוץ לשלוחה הגדולה - המעוז שלו בצפון סיני - לעבר מבני דת נוצריים. שורת הפיגועים האחרונים כללה מתקפת טרור בכנסייה קופטית בצפון קהיר, כנסייה נוספת בצפון הדלתא וכעת הירי במנזר בסיני. ניכר לחלוטין שהארגון מנסה לפגוע כמה שיותר באוכלוסייה הנוצרית, במקרה האחרון גם ביעד תיירותי.

בכך הארגון בעצם משגר מסר ברור לשלטון המצרי ולכל מי שנמצא במצרים כי הוא נחוש להרחיב את טווח הפעולה שלו ולהוסיף יעדים חדשים למפת הפיגועים בארץ הנילוס. זה מה שעומד ברקע למתקפת הירי אמש.

הכנסייה באלכסנדריה לאחר הפיגוע (צילום: רויטרס)
הכנסייה באלכסנדריה לאחר הפיגוע | צילום: רויטרס

המטה ללוחמה בטרור: מעבר טאבה יישאר סגור

כיצד מתמודד שלטונו של א-סיסי? בימים האחרונים דיווחו כלי התקשורת המצריים על מעצרים של מעורבים בפיגועים קודמים. לגבי חלק מהם נטען כי מדובר בפעילים של דאע"ש, אולם בהתחשב ביכולת של דאע"ש לשוב ולפגע הרחק מהמעוז של הארגון בצפון סיני - בתוך עשרה ימים בלבד - ניכר כי מאמצי כוחות הביטחון המצריים אינם נותנים תרופה למכה.

מה א-סיסי יעשה? (צילום: רויטרס)
מה א-סיסי יעשה? | צילום: רויטרס

בשבוע שעבר נהרגו לפחות 45 בני אדם במתקפת הטרור החמורה ביותר שביצע דאע"ש על אדמת מצרים. לפחות 30 בני אדם נהרגו בפיגוע במהלך טקס דתי בעיר טנטא סמוך לדלתא של הנילוס. לאחר מכן מחבל מתאבד התפוצץ בכנסייה באלכסנדריה: לפחות 11 נהרגו ו-33 נפצעו.

מעבר טאבה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
יישאר סגור. מעבר טאבה | צילום: רויטרס, חדשות

ובתוך כך הודיע אמש המטה ללוחמה בטרור כי מעבר טאבה יישאר סגור לישראלים. המשמעות היא שלא ניתן יהיה לצאת למצרים ולסיני דרך אילת. המעבר נסגר ערב חג הפסח ואמור היה להיפתח עם צאתו. ההחלטה תיבחן בימים הקרובים נוכח ההתפתחויות במצב הביטחוני.