"נעשה שימוש בגז סארין" (צילום: מתוך הטוויטר)
"נעשה שימוש בגז סארין" | צילום: מתוך הטוויטר

הארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי קבע אמש (רביעי) באופן חד משמעי כי בתקיפה שביצעו כוחות אסד באידליב בתחילת החודש נעשה שימוש בגז העצבים הקטלני סארין. "תוצאות בלתי ניתנות לערעור מהמעבדה מראות כי הקורבנות הושפעו מהגז הקטלני", נכתב בהודעת הארגון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעה נמסר עוד כי אמנם פרטים רבים מניתוחי המעבדה יפורסמו בהמשך, אך בשלב הזה ניתן לקבוע מעל לכל ספק כי נעשה שימוש בגז סארין. במתקפה הרצחנית נהרגו יותר מ-100 בני אדם ונפצעו מאות נוספים.

ביום חמישי האחרון שלח הארגון למניעת הפצת נשק כימי צוות פקחים לטורקיה, על מנת לאסוף דגימות מניצולי המתקפה. בעבר כבר קבעו חוקרים כי במהלך מלחמת האזרחים בסוריה נעשה שימוש בגזים מסוג סארין, כלור וחרדל.

איך הגיבה סוריה להצעה? (צילום: חדשות)
אסד ממשיך להכחיש | צילום: חדשות

באותו יום הגיב נשיא סוריה בשאר אסד לראשונה באופן ישיר למתקפה באידליב ואמר כי "הדיווחים על המתקפה - פברוק". לטענתו, צבא סוריה "ויתר על מאגר הנשק הכימי שהיה ברשותו".

"ארצות הברית איננה רצינית לגבי השגת פתרון למשבר בסוריה", הוסיף אסד בריאיון לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP, ואמר כי הוא מוכן לכך שגורמים ניטרליים יבדקו האם אכן התרחשה מתקפה.

בתחילת חודש אפריל תקפו מטוסי קרב של צבא סוריה אסד מספר מטרות של המורדים בעיר אידליב בעזרת פצצות שעליהן חומרים כימיים. תמונות זוועה של ילדים והרוגים רבים פורסמו ברחבי הרשת והובילו לגינויים חריפים ברחבי העולם.