ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
תקיפה בסוריה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ארה"ב תקפה אמש (חמישי) שיירה של כוחות צבא אסד בדרום סוריה, בתגובה לירי שבוצע על כוחות הקואליציה באזור. חילופי האש הובילו לעימות מדיני נוסף: משרד החוץ הרוסי טען כי במתקפה של ארצות הברית והקואליציה "נפגעו אזרחים בסוריה" וטענו כי הירי "הפר את ריבונותה של סוריה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

סגן שר החוץ הרוסי, גנאדי גאטילוב, אמר כי התקיפה כלפי כוחות מיליציה הנאמנים לאסד "אינה מקובלת עלינו ואינה עוזרת למאמצים למצוא פתרון פוליטי לעימות בסוריה".

גאטילוב הוסיף, בשיחה עם כתבים בז'נווה, כי על כל הצדדים לכבד את ריבונותה של סוריה. במקביל, מקור בצבא אסד אמר כי התקיפה, שבוצעה באזור דמשק, פגעה ב"אחת מנקודות הצבא שלנו". המקור הוסיף כי "מספר אנשים נהרגו ונגרם נזק".

גורם בצבא ארה"ב הודיע אמש כי כוחות שנאמנים לנשיא סוריה הותקפו מהאוויר בדרום המדינה, סמוך לגבול עם הירדן. הבכיר הדגיש: "בוצע ירי אזהרה, ההפצצה בוצעה למטרת הגנה".

כוחות המורדים בסוריה (ארכיון) (צילום: רויטרס)
הלחימה בסוריה, ארכיון | צילום: רויטרס

לפי הדיווח, שיירה אירנית הושמדה בתקיפה: על פי דיווחים, הכוחות האמריקנים ירו ירי אזהרה טרם התקיפה. זוהי התקיפה האמריקנית השנייה בחודש האחרון נגד כוחות של משטר אסד. כוחות המורדים בסוריה ציינו כי השיירה שהותקפה הייתה בתמיכת האירנים ועשתה את דרכה לבסיס סמוך לעיר טנף.

לפני כחודש העביר צבא אסד העביר בחשאי את רוב מטוסי הקרב שנותרו ברשותו במטרה להגן עליהם מפני תקיפה אמריקנית אפשרית. גורמים אמריקנים טוענים כי העברת המטוסים בוצעה כבר בתחילת החודש, זמן קצר לאחר התקיפה האמריקנית על בסיס חיל האוויר ממנו המריאו המטוסים שביצעו את הטבח הכימי באידליב שבסוריה.

הגורמים טענו כי כמעט כל כלי הטיס של חיל האוויר הסורי - אם לא כולם - הועברו לבסיס בלטקיה שבמערב סוריה, המהווה את אחד משני הבסיסים העיקריים של רוסיה במדינה. מהדיווח עולה כי בסיס זה נבחר בשל פריסת סוללות S-400, מערכת רוסית ליירוט מטוסים, באזור הבסיס.