כלי תקשורת בטורקיה מדווחים הערב (שבת) כי שלושה תיירים ישראלים נהרגו באיסטנבול כשהמחבל המתאבד שביצע את הפיגוע הקטלני פוצץ עצמו ברחוב הראשי. ארבעה בני אדם נהרגו בפיגוע ועוד כ-40 נפצעו, מהם 11 ישראלים שנפצעו בדרגות שונות. 6 ישראלים עדיין מוגדרים מנותקי קשר. שני מטוסים של מד"א ימריאו הערב (שבת) לטורקיה כדי לפנות את הפצועים לישראל. הותר לפרסם כי שמחה דמרי, תושבת דימונה בשנות ה-60 לחייה, נרצחה בפיגוע בטורקיה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ממשרד החוץ בירושלים נמסר כי נציגים ישראלים מבקרים בארבעת בתי החולים השונים שאליהם פונו התיירים שנפצעו בפיגוע. מבין 11 הפצועים הישראלים - שניים נפצעו קשה, שניים בינוני ושבעה קל. החשש הוא שמבין מנותקי הקשר יש שלושה הרוגים בפיגוע.

שתי קבוצות של תיירים ישראלים טיילו באזור בו פוצץ עצמו המחבל, אחת הקבוצות במסגרת סיור קולינרי של חברת "בייגלה". "הישראלים שנפגעו מאושפזים בארבעה בתי חולים שונים", נטען. "עדיין לא ברור מצבם של הפצועים. קצין הביטחון וממלא מקומו של הקונסול הכללי נמצאים בשטח לצורך קבלת נתונים".

במשרד החוץ עברו להיערכות חירום, ואחר הצהריים התקיים דיון עם כלל הגורמים בחדר המצב. מלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי הוא מקבל עדכונים שוטפים מחדר המצב של משרד החוץ בעקבות הפיגוע. נתניהו אף הורה לתגבר בכוח אדם את הקונסוליה הישראלית באיסטנבול, והנחה להשיב לארץ את הישראלים שנפצעו בפיגוע. 

משלחת מיוחדת של מד"א והצלב האדום הישראלי תצא הערב לטורקיה כדי לסייע בטיפול בנפגעים הישראלים ובהחזרתם לישראל. המשלחת המיוחדת של מד"א וחברת "פספורט קארד", בשיתוף משרד החוץ, תמריא בשני מטוסים מנתב"ג.

עם היוודע דבר הפיגוע הקשה באיסטנבול כינס מנכ"ל מד"א אלי בין את הגורמים הרלוונטיים בארגון והכריז על הפעלת נוהל הוצאת משלחת לטיפול והחזרת הנפגעים הישראלים. "מטרת המשלחת היא להגיע בהקדם האפשרי לנפגעים הישראלים בפיגוע הקשה ולדאוג לחזרתם המהירה והבטוחה ארצה", אמר בין.

כוננות גבוהה באיסטנבול. ארכיון (צילום: רויטרס)
שוטרים טורקים בזירת הפיגוע | צילום: רויטרס

אחת הפצועות הישראליות באיסטנבול סיפרה לחדשות 2 Online כי חבריה שנפצעו גם הם בפיגוע פונו לקבלת טיפול בכמה בתי חולים באזור. "הם נפגעו מרסיסים ופונו כבר מהמקום", היא אמרה. "אני נפצעתי מרסיסים ברגלי והועברתי לבית החולים פטאי וכעת אני מקבלת טיפול".

דוד כליפה שנפצע בפיגוע באורח קל כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "לכל יקיריי שדואגים, מצטער שלא יכול לענות לכם. נעמה ואני פצועים קל ומטופלים. שאר חברי הקבוצה מפוזרים בארבעה בתי חולים. אנא התפללו איתנו לשלומם".

פינוי פצועים זירת פיגוע הטרור באיסטנבול (צילום: רויטרס)
עשרות נפצעו ובהם 9-10 ישראלים | צילום: רויטרס

אורי רוזנברג, ישראלי ששוהה באיסטנבול סיפר בשיחה עם חדשות 2: "אני כאן ליד בית חולים במרכז איסנטבול, קרוב לזירת הפיגוע. יש כמה פצועים בבית חולים הזה ועוד פצועים שפזורים באיסטנבול" הוא אמר כי אנשי הקונסוליה הישראלית עוברים בין בתי החולים השונים וגם נציגי הקהילה היהודית מגיעים ומנסים לסייע.

שלושה זוגות של ישראלים מבית ג'אן יצרו קשר הערב עם המשפחות המודאגות בארץ. סוכן נסיעות מהכפר אמר: "הם יצרו קשר עם אחת המשפחות, כל השכונה נמצאת בבית המשפחה וחיכתה לטלפון הזה" 

זהות האדם החשוד כמחבל המתאבד
החשוד בביצוע הפיגוע | צילום:

שר הבריאות הטורקי הודיע כי בסך הכל ישנם 12 אזרחים זרים מבין 36 הפצועים. גורם טורקי רשמי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הממצאים הראשוניים של חקירת הפיגוע מעלים כי גם הפעם מי שאחראית לפיצוץ היא המחתרת הכורדית, אך דיווחים אחרים מטורקיה מדברים על כך שהמחבל המתאבד פעל בשירות דאע"ש.

תמונתו פורסמה בכלי התקשורת ולפי הדיווח מדובר בסוואס יילדיז, בן 33 מהעיר אדנה בטורקיה. הוא מוכר לשירותי הביטחון בטורקיה כפעיל טרור כנראה בעל קשרים לדאע"ש.

על פי אותם דיווחים, המחבל רצה להתפוצץ במקום עם יותר אנשים, אבל נבהל מהשוטרים שהיו במקום ופוצץ עצמו מוקדם יותר. עד ראייה באזור סיפר שמסוקי המשטרה הטורקית מרחפים מעל זירת האירוע. בערוצי הטלוויזיה בטורקיה נראה תיעוד, שניות אחרי הפיגוע, ובו ראו את ההמונים נמלטים אחרי הפיצוץ העז.

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, עמית ולדמן, פוראת נסאר, אלעד שמחיוף ואסף יחזקאלי