ממשל ביידן שוקל להגיע לעסקת שחרור חטופים עם חמאס, ללא ישראל, אם שיחות המשא ומתן הנוכחיות לשחרור חטופים והפסקת אש ייכשלו, כך דווח היום (שני) בחדשות NBC. העסקה המתוכננת, לפי בכירים אמריקניים, תפעל לשחרור חמישה חטופים בעלי אזרחות אמריקנית שמוחזקים בידי חמאס ברצועת עזה. בשבי מוחזקות גופותיהם של עוד שלושה חטופים שנרצחו, בעלי אזרחות אמריקנית: ג'ודי ווינשטיין ז"ל, גדי חגי ז"ל ואיתי חן הי"ד.

איתי חן
איתי חן הי"ד
ג'ודי ווינשטיין וגדי חגי
ג'ודי ווינשטיין וגדי חגי ז"ל

אותם בכירים הדגישו כי משא ומתן כזה, בין ארה"ב וחמאס, לא יכלול את ישראל וינוהלו ישירות על ידי המתווכים הקטאריים. בבית הלבן סירבו להתייחס לדיווח, המבוסס על ארבעה בכירים אמריקניים בעבר ובהווה בממשל ביידן.

המהלך המסתמן של ארה"ב נועד לשחרר את החטופים עידן אלכסנדר, שגיא דקל חן, הרש גולדברג-פולין, עומר נאוטרה וקית' סיגל. לפי שעה לא נמסר מה ארה"ב עשויה לתת לחמאס בתמורה לשחרור החטופים - אך גורמים שונים הביעו את ההערכה שלחמאס יהיה אינטרס לחתום על עסקה ישירות עם ארה"ב - במטרה לרשום סדקים במערכת היחסים בין ירושלים וושינגטון, ובנוסף עשוי להגביר את הלחץ המקומי בישראל על ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אות חיים מקית' סיגל ועמרי מירן החטופים (צילום: חדשות סוף השבוע)
צילום: חדשות סוף השבוע
סימן חיים מהחטוף הרש גולדברג-פולין
סימן חיים מהחטוף הרש גולדברג-פולין
עידן אלכסנדר (צילום: באדיבות המשפחה)
עידן אלכסנדר | צילום: באדיבות המשפחה

ג'ון ורייצ'ל גולדברג-פולין, הוריו של הירש החטוף, פרסמו הודעה ראשונה המתייחסת לפרסום. "ראינו את הדיווחים כי הממשל האמריקני שוקל משא ומתן ישיר עם חמאס לשחרור חטופים אזרחי ארה"ב המוחזקים בעזה. אנו מברכים על כל שיחות משא ומתן שיובילו לחזרה הביתה של אהובינו שנמצאים בשבי במשך יותר משמונה חודשים. אנו מתפללים שכל משפחה של חטופים תזכה להתאחד עם אהוביה באופן מיידי".

הדיווח עלול להעיד כי בממשל ביידן רואים בספקנות את הסיכויים להצלחת המגעים לעסקה בין ישראל לחמאס - בהתאם לעסקה שהוצגה לפני כשבוע וחצי על ידי הנשיא ביידן. בכיר אמריקני אמר כי הרעיון לנסות להגיע לעסקה בין ממשל ביידן לחמאס נותר "אופציה מאוד ראלית" אם השיחות הנוכחיות ייכשלו.

עומר נאוטרה
עומר נאוטרה
שגיא דקל חן
שגיא דקל חן

הדיווח מגיע על רקע ביקורו הצפוי היום של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן בישראל. בלינקן, בביקור נוסף בישראל ובאזור, צפוי לנסות להגביר את הלחץ על ישראל להביא לאישור העסקה. מוקדם יותר היום דווח בוול סטריט ג'ורנל כי מתקדמים המגעים בין ארה"ב וסעודיה על עסקה ביטחונית נרחבת ביניהן, שעשויה אף לכלול הצעה לנורמליזציה בין ירושלים וריאד.

עד היום התקבלו אותות חיים משני חטופים אמריקנים שנמצאים בעזה: קית' סיגל והירש גולדברג-פולין. אביבה סיגל, רעייתו של קית', שוחררה במסגרת עסקת חטופים בחודש נובמבר. הם נחטפו מביתם בכפר עזה ב-7 באוקטובר. הירש גולדברג-פולין נחטף יחד עם חברים נוספים ממסיבת הנובה ברעים.