בכירים אמריקנים הבטיחו למשלחת בכירים ישראלית, שביקרה השבוע בוושינגטון, שאם תפרוץ מלחמה נרחבת בגבול הצפוני של ישראל בין ישראל לחיזבאללה, ממשל ביידן "מוכן לתמוך בישראל לחלוטין", כך דווח ב-CNN הבוקר (שבת) - מפי גורם רשמי בממשל האמריקני.

ההבטחות שניתנו, כביכול מפי גורם רשמי בממשל, מגיעות על רקע העלייה במתקפות בשבועות האחרונים בין ישראל לחיזבאללה, ועל רקע החשש מסכסוך נרחב יותר במזרח התיכון. בנוסף לירי רקטות בורקאן וזריעת הרס בצפון דרך הצתת שרפות, חיזבאללה גם שלח מסרים מאיימים בדמוי צילום של יעדים אסטרטגיים ישראלים, בהם מפרץ חיפה.

יתרה מזאת, בימים האחרונים גובר המתח בין ישראל ווושינגטון בנושא אספקת נשק נוסף לישראל. אתמול רה"מ בנימין נתניהו ציין בפני אתר חדשות אמריקני כי "יש האטה גדולה" באספקת הנשק שמגיעה מארצות הברית, זאת לאחר שפרסם סרטון שבו אמר באנגלית כי זה "בלתי נתפס שבמשך החודשים האחרונים הממשל מונע מישראל קבלת נשק ותחמושת". עם זאת, טען רה"מ כי מזכיר המדינה האמריקני בלינקן השיב בנוגע לטענות על מניעת נשק מישראל כי העניין בטיפול.

על אף המתיחות סביב אספקת הנשק, ארצות הברית ממשיכה להפגין נוכחות באזור. על פי דיווח מפוקס ניוז, ארצות הברית מתכוונת לשלוח לאזור בשבועות הקרובים את נושאת המטוסים תיאודור רוזוולט, שתחליף את נושאת המטוסים דווייט אייזנהאוור שמוצבת בים סוף מזה כמה חודשים.

ג'ייק סאליבן, רון דרמר וצחי הנגבי (צילום: פלאש 90)
מימין לשמאל: ראש המל"ל צחי הנגבי, היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן והשר רון דרמר | צילום: פלאש 90

לאחרונה בכירים ישראלים, כולל השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר והיועץ לביטחון לאומי צחי הנגבי, השתתפו בסדרת פגישות בוושינגטון עם בכירים בממשל ביידן, בהם היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן, מזכיר המדינה בלינקן והמתאם לענייני המזרח התיכון בבית הלבן ברט מקגורק. בפגישות הצדדים דנו במגוון רחב של נושאים, כולל המצב בגבולה הצפוני של ישראל, איראן ומו"מ על הפסקת אש ומצב עסקת החטופים, כך על פי מקורות.