הבחירות לנשיאות ארצות הברית יתקיימו בעוד כ-4 חודשים בלבד, אך במפלגה הדמוקרטית עסוקים בעיקר בקרבות פנימיים. עד היום, 10 חברי קונגרס דמוקרטים קראו בפומבי לנשיא ביידן לפרוש מהמרוץ לנשיאות ורבים תמכו בעמדה זו בעילום שם בכלי התקשורת בארה"ב. מנגד, עשרות חברי קונגרס, כולל מנהיגי המפלגה, הביעו תמיכה נחרצת ופומבית בנשיא, שהבהיר שוב ושוב שאין בכוונתו לפרוש.

למרות החששות הרבים בציבור, הסקרים שחוזים הפסד, וחברי בית הנבחרים שיצאו בפומבי נגד הנשיא - המרד נגד ביידן לא צובר את התאוצה לה קיוו תומכיו. רק 10 מתוך יותר מ-250 חברי קונגרס דמוקרטים קראו לביידן לפרוש בפומבי, לעומת עשרות שהביעו בו תמיכה. לפי הדיווחים בארה"ב, פגישות שקיימו חברי קונגרס בנושא המועמדות לא הולידו תוכנית פעולה לדחוק את ביידן החוצה. 

"ביידן מחזיק בכל הקלפים. הסיפור גמור", אמר לאקסיוס חבר קונגרס דמוקרטי, ונציג נוסף העביר מסר דומה: "רוב הדמוקרטים איתו, מה שאומר שהוא יישאר המועמד. זה גרוע למדינה שלנו". קושי משמעותי שבו נתקלה ההתנגדות לביידן היא סירובם של ראשי המפלגה לצאת נגד הנשיא. "אני עם ג'ו", הבהיר מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר, וג'יימס קלייברן, מנהיג נוסף במפלגה, אמר: "אנחנו הולכים עם ביידן". שתי קבוצות שבלטו בתמיכתם בביידן הם הפרוגרסיבים ו"האספה השחורה" המורכבת מחברי קונגרס אפרו-אמריקנים.

חברת הקונגרס מיקי שריל (צילום: reuters)
חברת הקונגרס מיקי שריל | צילום: reuters

עם זאת, בארה"ב מדווחים שחברי קונגרס דמוקרטים צפויים להמשיך לנהל דיונים ושיחות לגבי הדרך הנכונה קדימה. במהלך הלילה הפך מייקל בנט לחבר הסנאט הדמוקרטי הראשון שאמר שהוא לא חושב שביידן מסוגל לנצח את טראמפ. "דונלד טראמפ בדרך לנצח את הבחירות, אולי בפער גדול, ולהשיג רוב גם בבית הנבחרים ובסנאט", אמר בנט.

אתמול הצטרפה חברת בית הנבחרים מיקי שריל מניו ג'רזי לשורה של חברי קונגרס שקראו לנשיא לפרוש מהמרוץ לנשיאות. בהצהרתה היא אמרה ש"האיום אמיתי מכדי שאשאר בשקט", וקראה לביידן לסייע בבחירת מועמד חדש. חבר הקונגרס הדמוקרטי אדם סמית' הוסיף בריאיון שקיים אתמול: "כל כך מכעיס אותי הרעיון שאנחנו עומדים להידרדר לפאשיזם בגלל שאנחנו לא רוצים לפגוע ברגשות של מישהו שאנחנו מכבדים".

בשבוע האחרון ביידן הבהיר בפומבי שהוא לא מתכוון לפרוש מהמרוץ לנשיאות. "הגיע הזמן לשים סוף לדיבורים על הצעדים הבאים. לא אפרוש". לנוכח תקנות המפלגה הדמוקרטית הסיכוי להדיח את ביידן מהמועמדות אפסי, ופרישה מרצון היא הדרך היחידה להחליף אותו כמועמד המפלגה.

הסנאטור הרפובליקני מאוהיו, ג'יי די ואנס (צילום: רויטרס)
הסנאטור ג'יי.די ואנס, טראמפ יתגבר על חילוקי הדעות בעבר? | צילום: רויטרס

המועמדים של טראמפ לסגן נשיא

מהצד השני של המפה הפוליטית, המפלגה הרפובליקנית תקיים את הוועידה שלה בשבוע הבא, ובארה"ב עסוקים בעיקר בזהותו של סגן הנשיא המיועד שימנה טראמפ. טראמפ צפוי להכריז על סגנו בימים הקרובים, ובתקשורת האמריקנית דווח שהוא שוקל שלושה מרכזיים: 

  • ג'יי-די ואנס: ואנס בן ה-39 מכהן כסנאטור המייצג את מדינת אוהיו. הוא משקיע וסופר, שהתפרסם בעקבות ספרו "יומני האפלצ'ים". בעבר התנגד ואנס לטראמפ וביקר אותו בחריפות, אך הוא שינה את עמדותיו ב-2022 כשהתמודד על מושב בסנאט. בזמן כהונתו הוא הביע תמיכה נלהבת במדיניותו של של הנשיא לשעבר.
  • מארקו רוביו: רוביו הוא סנאטור מפלורידה, שהתמודד נגד טראמפ ב-2016 וזכה ממנו לכינוי "מארקו הקטן". מערכת היחסים בין השניים התחממה מאז, והסנאטור הביע תמיכה בטראמפ בשלב מוקדם של הקמפיין. רוביו עשוי לסייע לטראמפ להשיג קולות של מצביעים לטיניים, ולרכך את ההתנגדות של בוחרים עצמאיים ורפובליקנים שנרתעים מטראמפ.
  • דאג בורגום: בורגום בן ה-67 הוא מושל צפון דקוטה. הוא הקים חברת סטארטאפ שנמכרה למיקרוסופט והפך למיליארדר במהלך עסקיו כיזם. לפי דיווחים בארה"ב, טראמפ התרשם מהניסיון של בורגום ורואה בו מועמד שניתן לסמוך עליו.

נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
טראמפ, מתנער מהתוכנית שהציעו מקורביו | צילום: רויטרס

 

התוכנית של טראמפ שמפחידה את ארה"ב

בשבועות האחרונים ארה"ב סוערת בעקבות תוכנית שהציג מכון המחקר השמרני "הריטג' פאונדיישן", שמציעה שרטוט מפורט לכהונתו של טראמפ. התוכנית, שחיברו מקורבים לטראמפ שעבדו איתו בזמן כהונתו כנשיא, כוללת את הרחבת כוחו של הנשיא, פירוק משרדים ממשלתיים והחלפת אלפי עובדי ציבור בנאמניו של טראמפ.

"אנחנו בעיצומה של המהפכה האמריקנית השנייה, שתהיה ללא שפיכות דמים אם השמאל יאפשר לה להיות", אמר בריאיון נשיא מכון המחקר קווין רוברטס. מנהל הפרויקט הוא פול דאנס, שהיה מנהל תחת טראמפ בזמן כהונתו כנשיא, ובכירים נוספים בה עבדו יחד עם הנשיא לשעבר. 

הקמפיין של הנשיא ביידן תקף את הפרויקט מספר פעמים. ביידן הדגיש את הקשרים של טראמפ לבכירים בתוכנית, טען שהיא נכתבה עבור יריבו למרוץ ואמר שהתוכנית "צריכה להפחיד כל אמריקני". מנגד, טראמפ ניסה להתנער מהפרויקט, אמר שהוא "לא יודע לגביו כלום" ושהוא "לא מסכים עם חלק מהדברים שהם אומרים, וחלק ממה שהם אומרים מגוחך".

_OBJ