שוב סוער באוניברסיטת קולומביה בארה"ב בעקבות המלחמה ברצועת עזה. בעקבות פרסום מאמר שהאשים את ישראל בביצוע "רצח עם" – הנהלת האוניברסיטה הפילה והשביתה את אתר האינטרנט של כתב העת היוקרתי למשפטים בקמפוס.

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי מועצת המנהלים מטעם האוניברסיטה של כתב העת Columbia Law Review השביתה את אתר האינטרנט שלו, וכאשר נכנסים אליו כעת מופיע מסך לבן ועליו הכיתוב "האתר בתחזוקה". הסטודנטים העורכים בכתב העת סיפרו כי סירבו לדרישה למנוע את פרסום המאמר, שכתב סטודנט פלסטיני, ובתגובה הוחלט להשבית את אתר האינטרנט כולו.

מפגינים פרו פלסטינים במחאה בקמפוס אוניברסיטת קולומביה, ניו יורק (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

את המאמר כתב הסטודנט הפלסטיני רביע אגבריה – וכותרתו "נכבה כקונספט חוקי". מועצת המנהלים של כתב העת שלחה מכתב לעורכיו הסטודנטים, ובו הביעה דאגה מכך שלא עבר את התהליך השלם והמלא של בחינה רגילה שעוברים מאמרים בכתב העת. "כדי לשמור על הסטטוס קוו ולספק לעורכים חלון הזדמנויות לבחון את המסמך, וגם זמן לכתב העת לבחון כיצד ינהג, החלטנו להשבית זמנית את האתר", נכתב.

מחאות פרו פלסטיניות אלימות באוניברסיטת קולומביה (צילום: Reuters)
מחאות פרו פלסטיניות אלימות באוניברסיטת קולומביה | צילום: Reuters

מטעם צוות העורכים של כתב העת נמסר כי הטענה שהמאמר לא עבר תהליך בחינה מלא אינה נכונה. אגבריה, כותב המאמר, אמר ל-AP כי "השבתת האתר של כתב העת היא מיקרוקוסמוס לדיכוי אוטוריטרי רחב יותר של הקמפוסים האקדמיים בארה"ב". עורכים בכתב העת מחו נחרצות על המהלך מטעם האוניברסיטה, וטענו כי מדובר באירוע חריג ויוצא דופן מאוד, וייתכן שחסר תקדים.

מחאות פרו פלסטיניות של סטודנטים באוניברסיטאות בארה (צילום: AP)
מחאות פרו פלסטיניות של סטודנטים באוניברסיטאות בארה"ב | צילום: AP

אוניברסיטת קולומביה, אחת החשובות והיוקרתיות ביותר בארה"ב ובעולם כולו, נחשבת לאחד הסמלים של ההפגנות הפרו-פלסטיניות שפרצו בקמפוסים בארה"ב לפני כחודשיים. במידה רבה, ההפגנות והמחאות הפרו-פלסטיניות שפרצו שם הציתו את גל המחאות הגדול בעשרות קמפוסים נוספים במדינה. מאות בני אדם, ובהם גם סטודנטים ושאינם סטודנטים, נעצרו בידי משטרת ניו יורק במהלך אירועי המחאה הקשים שם.