מלאני ג'ולי, שרת החוץ של קנדה, עדכנה את שר החוץ ישראל כ"ץ כי קנדה נערכת צבאית להוציא את 45 אלף אזרחיה מלבנון מחשש שתפרוץ מלחמה, כך דיווחנו הערב (שישי) לראשונה ב"אולפן שישי".

בשיחה המתוחה הוסיפה ג'ולי כי קנדה כבר שלחה כוחות צבאיים לאזור שיסייעו במבצע לפינוי אזרחי קנדה מלבנון במידה שתיפתח מלחמה. "אנחנו חוששים מאוד ממלחמה בלבנון ונערכים למבצע החילוץ הגדול ביותר שניהלנו אי פעם".

בתגובה על דברי שרת החוץ הקנדית, השיב כ"ץ: "כדי למנוע מלחמה אתם חייבים להפעיל לחץ על איראן שתגרום לחיזבאללה להסיג את כוחותיו מעבר לליטאני. חלון ההזדמנויות הולך ונסגר. יש לפעול במהירות. ישראל לא מוכנה לקבל המצב שבו תושבי הצפון לא יכולים לשוב לבתיהם".

השיחה בין שר החוץ כ"ץ ושרת החוץ הקנדית (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
השיחה בין שר החוץ כ"ץ ושרת החוץ הקנדית | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90
השיחה בין שר החוץ כ"ץ ושרת החוץ הקנדית (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
השיחה בין שר החוץ כ"ץ ושרת החוץ הקנדית | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

לפני יומיים ביקר הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי בסוללות הגנה אווירית בגבול הצפון, משם הוא שיגר מסר מאיים לחיזבאללה: "אנחנו כמובן מחזיקים אצלנו יכולות לאין שיעור יותר חזקות, שאני חושב שהאויב יודע רק מקצת מהיכולות שאנחנו מחזיקים, ויפגוש אותם כשצריך בזמן הנכון. המבחן שלנו הוא לוודא שאנחנו היום מגנים, מחר מנצחים, מוחרתיים מחזירים את התושבים חזרה למציאות הרבה יותר בטוחה, ואחר כך גם איתם בונים ומשקמים ועושים את האזור היפה הזה ליותר חזק ממה שהוא היה לפני המלחמה".

הרמטכל הרצי הלוי בסיור בצפון (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

שלשום נאם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ואיים ש"פלישה לגליל עודנה על הפרק". לפיו, פלישה כזו עלולה להתרחש "אם העימות יתפתח". לדבריו, אין לחיזבאללה כוונה להסלים את הלחימה, "אבל ישראל מפחדת וממשיכה לחזק את כוחותיה בצפון, זה משפיע על החזית בעזה".

חסן נסראללה (צילום: Khalil Hassan, Reuters)
חסן נסראללה | צילום: Khalil Hassan, Reuters

"יש לנו בנק שלם ואמיתי של מטרות ויש לנו את היכולת להגיע אליהם", איים נסראללה. "לא יהיה מקום בטוח בישראל מפני הרקטות והכטב"מים שלנו. האויב חייב לחכות לנו ביבשה, בים ובאוויר. נילחם ללא גבולות וחוקים".