ממשל ביידן, יחד עם כמה מדינות במזרח התיכון, פועל באופן מאומץ לגיבוש תוכנית ל"שלום ארוך טווח" בין ישראל לפלסטינים - כך דווח הבוקר (חמישי) בוושינגטון פוסט. לפי הפרסום, המהלך כולל "לוח זמנים נוקשה" להקמת מדינה פלסטינית בעתיד הקרוב: התוכנית עשויה להיחשף כבר בשבועות הקרובים, ייתכן שבמקביל להפסקת אש.

לפי הפרסום, המהלך זוכה לדחיפות רבה ונקשר לדיונים על הפסקת אש בין ישראל לפלסטינים לצורך עסקת חטופים: "המפתח הוא עסקת החטופים", אמר בכיר אמריקני שהתייחס לתוכנית בעילום שם. עוד דווח כי הפסקת האש הראשונית צפויה להימשך לפחות שישה שבועות – מה שיותיר זמן לפרסום התוכנית להקמת מדינה פלסטינית ולגיוס תמיכה בין-לאומית.

התוכנית צפויה להתחיל בהקמת ממשלה פלסטינית זמנית – כך לפי בכירים אמריקנים וערבים. הנושא עלה לדיון, לפי הדיווח, בסבבי ביקוריו של אנתוני בלינקן במזרח התיכון – שבהם העלה לדיון את "הצעדים להליך מעשי, בלתי הפיך ומחויב ללוחות זמנים – שיוביל להקמת מדינה פלסטינית שחיה לצד ישראל בשלום". 

שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן (צילום: AP)
מקדם את המהלך להקמת מדינה פלסטינית, לפי הדיווח. בלינקן | צילום: AP

"עמדת ישראל היא 'הפיל בתוך החדר'"

יוזמי המהלך המדיני מקווים שיהיה ניתן להסכים על הפסקת אש לפני תחילת חודש רמדאן, ב-10 במרץ, כדי להקל את המשבר ההומניטרי בעזה. לפי הדיווח, השותפות של ארה"ב לתוכנית הן מצרים, ירדן, קטאר, ערב הסעודית, איחוד האמירויות ונציגים פלסטינים. 

גם בריטניה, שאינה שותפה לשיחות הללו, הביעה תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית כחלק מהתוכניות ל"יום שאחרי" וגם באיחוד האירופי הביעו עניין בכך. עם זאת, לוח הזמנים האמריקני – שכולל בחירות ב-2024, עלול להקשות את המהלך. בכיר אמריקני הבהיר: "אנחנו לא רוצים לאבד מומנטום על ידי העברת המהלך בחלקים – יש רצון לדעת איך זה ייראה כבר מהיום הראשון".

בכתבה מובע חשש שמתקפה ישראלית ברפיח תקצין את המשבר בעזה ותהרוס את ההזדמנות לעסקת שבויים ולגיבוש תוכנית לשלום ארוך טווח. ישראל מוגדרת בכתבה בתור "הפיל בחדר", ונשאלת השאלה אם ממשלת ישראל יכולה להסכים למהלך – שיכלול נסיגה מהתנחלויות ביהודה ושומרון, הקמת בירה פלסטינית במזרח ירושלים, שיקום עזה וסידורי ביטחון ושלטון בגדה המערבית ובעזה.

נתניהו במליאת הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
עמדת ישראל מוגדרת בתור "הפיל בחדר" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכיר ערבי: לכלול את חמאס בדיון

יוזמי המהלך מקווים שישראל, לאחר שתקבל הבטחות וערבויות ביטחוניות, תתקשה לסרב למהלך – במיוחד אם יכלול נורמליזציה עם סעודיה ומדינות אחרות. רק השבוע דחה ראש הממשלה נתניהו רעיון דומה, בקווים כלליים: במהלך ריאיון לרשת ABC אמר: "הכוח החשוב ביותר, שחייב להישאר בידי ישראל, הוא שליטה ביטחונית בכל האזור ממערב לירדן. למי שמדבר על פתרון שתי מדינות – אני שואל למה אתה מתכוון? האם צריך להיות להם צבא? האם הם צריכים להמשיך לחנך את הילדים לטרור ולהשמדה? אני אומר שבוודאי לא".

עוד נטען בדיווח כי מתקיימים דיונים אם חמאס יוכל להשתתף בשלטון בעזה אחרי המלחמה - דבר שישראל לא מוכנה לו. בכיר ערבי אמר כי חמאס צריכה להיכלל בשיחות, ואולי גם בממשלה העתידית: "אנחנו צריכים שם מישהו שייצג אותם כדי לראות שהם מסכימים. אם זה לא יקרה, אנחנו עשויים לראות עימות נוסף בין חמאס לפתח בנושא. אם הם יוכלו לעבוד ביחד למשך שנתיים של יציבות ביטחונית ושיקום, אף אחד כבר לא יצביע בעזה לחמאס".

סמוטריץ': "לא נסכים לתוכנית הזו"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' התייחס לתוכנית האמריקנית להקמת מדינה פלסטינית, והזהיר כי מדובר באיום ממשי למדינת ישראל. "לא נסכים בשום אופן לתוכנית הזו, שלמעשה אומרת שמגיע לפלסטינים פרס על הטבח הנורא שעשו לנו - מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים", אמר השר. "המסר הוא שמשתלם מאוד לטבוח באזרחי ישראל. מדינה פלסטינית זה איום קיומי על מדינת ישראל כמו שהוכח ב-7 באוקטובר. כפר סבא לא תהיה כפר עזה". הוא הוסיף כי ידרוש היום בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני "לקבל החלטה חד משמעית כי ישראל מתנגדת להקמת מדינה פלסטינית ולהטלת הסנקציות על למעלה מחצי מיליון מתיישבים".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בעת הצגת תוכנית החירום (צילום: מירי שמעונוביץ , לע"מ)
מדינה פלסטינית - פרס על 7 באוקטובר | שר האוצר בצלאל סמוטריץ' | צילום: מירי שמעונוביץ , לע"מ

השר איתמר בן גביר תקף: "הכוונה של ארצות הברית יחד עם מדינות ערביות נוספות להקמת מדינת טרור לצד מדינת ישראל היא הזויה וחלק מהקונספציה השגויה שבצד השני יש פרטנר לשלום. אחרי 7 באוקטובר ברור יותר מאי פעם שאסור לתת להם מדינה. כשאנחנו בממשלה לא תקום מדינה פלסטינית".