חשיפות דובר צה"ל אתמול (ראשון) בנוגע לפעילות ארגון הטרור חמאס בבית החולים שיפא בעזה עוררו הדים רבים כאן בישראל, אך עדיין לא מצליחות לשכנע בגדול את כלי התקשורת בעולם. רבים מהעיתונים והאתרים הגדולים מדגישים כי מדובר ב"טענות" של צה"ל, אך גם ממשיכים לנסות ולהדגיש בשם ניסיון לייצר "סימטריה עיתונאית" את ההכחשות של חמאס והטענות שלהם כאילו "הם לא עושים שימוש למטרות טרור במבנים אזרחיים".

"צה"ל ממשיך לנסות ולבנות את הטיעון שלו שחמאס משתמש בבית החולים שיפא למטרות טרור", נאמר בדיווח של כתב רשת CNN שהתלווה לכוחות צה"ל אשר חשפו את פיר המנהרה שיוצא סמוך לבית החולים. "האמינות של ישראל עומדת כעת למבחן, בזמן שמספר ההרוגים הפלסטינים בעזה כבר גדול מ-12 אלף".

כלי תקשורת מרכזיים כמו סוכנות הידיעות רויטרס וניו יורק טיימס דיווחו בהרחבה על חשיפת דובר צה"ל בנוגע למנהרת הטרור של חמאס, אך חזרו והדגישו כי מדובר בטענות צה"ל בלבד. "חמאס אומנם הודו שיש להם רשת מנהרות תת-קרקעיות לאורך מאות קילומטרים, אך מכחישים כי הם ממוקמות מתחת למתקנים אזרחיים כמו בתי חולים", טרחו לציין ברויטרס, וגם מיהרו לצטט את מוניר אל-בארש, מנהל משרד הבריאות של חמאס בעזה, שאמר כי חשיפת צה"ל על מנהרת הטרור מתחת לבית החולים היא "שקר טהור".

"הצבא הישראלי שחרר תיעוד שבו הוא אומר שנראית מנהרה מבוצרת לאורך 55 מטרים בעומק 10 מטרים מתחת לבית החולים שיפא – בניסיון לחזק את ההאשמות שלו שחמאס משתמש במרכז הרפואי הגדול ביותר ברצועה כבסיס לפעילותו הצבאית", נכתב בניו יורק טיימס. גם שם טרחו להביא, שוב, את הכחשותיו של חמאס לכך שהוא משתמש בבית החולים ובמתקנים אזרחיים נוספים כמרכזי טרור.

הגרדיאן הבריטי פתח את הדיווח וכתב: "הצבא הישראלי פרסם תיעוד של מה שלדבריו היא הראיה שמערכת המנהרות של חמאס עוברת מתחת למתחם בית החולים שיפא". גם במסגרת הדיווח הזה הובעה ספקנות רבה בנוגע לטענות של צה"ל, לצד ההכחשות הרגילות של חמאס. "עד אתמול, צה"ל הציג נשק שהוא אמר שנתפס בבית החולים, אך לא הציג ראיות התומכות בטענותיו למערכת מנהרות מתחת לבית החולים".

כלי תקשורת רבים גילו ספקנות גם בנוגע לחשיפת התיעוד של דובר צה"ל מתוך בית החולים שיפא ב-7 באוקטובר, שבו נראים מחבלי חמאס מובילים חטופים ממוצא תאילנדי ונפאלי בכוח ובאלימות. "התיעוד לא חיזק בצורה ממשית את טענות צה"ל שבית החולים שיפא היווה מרכז פיקוד ושליטה של חמאס – טענה שהיא מרכזית לחוקיות הפעולה הצבאית שם", נכתב בוושינגטון פוסט.

ברויטס גם גילו ספקנות בנוגע לחשיפת דובר צה"ל כי מחבל חמאס רצח את החיילת החטופה נועה מרציאנו ז"ל. "הצבא הישראלי אמר שנמצאו ממצאים פורנזיים לכך שהיא ספגה פציעות לא מסכנות חיים מתקיפות צה"ל", נכתב, והובא ציטוט של תא"ל דניאל הגרי כי היא נרצחה על ידי מחבל חמאס. "הוא לא פירט והרחיב מעבר לכך", הסתיים הדיווח.