לאחר נפילת הערים סברודונייצק ולישנסק וכיבוש מחוז לוגנסק במזרח אוקראינה – רוסיה נערכת להגדיל את הכיבושים באזור ולהבטיח את שמירת השטחים בשליטתה. הקרמלין הודיע היום (שלישי) כי הוא נערך לקראת פרויקט הנחת מסילת ברזל ממחוז רוסטוב שבדרום מערב רוסיה – לעבר השטחים שנכבשו במזרח ודרום אוקראינה.

 

 

הקרמלין הודיע כי בכוונתו לסלול מסילת ברזל שתגיע לאזור לוגנסק שנכבש ולעבר דונייצק, שטרם נכבש במלואו. אם המהלך ייצא לפועל, סביר שאוקראינה תתקשה בהרבה לשחרר את האזורים שהיו בשליטתה עד לאחרונה. למרות ההפסדים האחרונים במזרח, נשיא אוקראינה זלנסקי הודיע כי אוקראינה תמשיך להילחם ותשיב לעצמה את השטחים שאבדו.

 

 

המודיעין הבריטי אישר הבוקר כי הרוסים הצליחו לכבוש את מחוז לוגנסק, אך קבע כי הדבר התאפשר באיטיות ובאמצעות הפעלת ארטילריה כבדה ואינטנסיבית בלבד. בבריטניה העריכו כי לאחר שחרור לוגנסק - המגמה הזו צפויה להימשך גם במסגרת המאמצים הרוסיים לכיבוש מחוז דונייצק הסמוך.

הכוחות הרוסיים בלישנסק, אוקראינה (צילום: SKY NEWS)
הכוחות הרוסיים בלישנסק, אוקראינה | צילום: SKY NEWS

נשיא אוקראינה אמר הלילה כי הכוחות האוקראיניים נחושים להמשיך במערכה הקשה, שנמשכת יותר מארבעה חודשים ולפי שעה סופה אינו נראה באופק. זלנסקי אמר בנאומו הלילי: "אוקראינה עומדת לשבור את הרוח והרצון הרוסי". לדבריו, "הצבא האוקראיני ממשיך להשיב למתקפות הרוסיות ולהשמיד את המאמץ ההתקפי של הכובשים". עוד אמר זלנסקי: "עלינו לשבור אותם, זו משימה קשה, זה דורש זמן, אבל אין לנו שום אלטרנטיבה".

גם יועצו של הנשיא זלנסקי, אולכסיי אסטוביץ', נשמע הבוקר בטוח במיוחד ביכולתה של אוקראינה להשיב מלחמה: "זה הניצחון האחרון של רוסיה באוקראינה. גם הערים שאלו שהם כבשו, הן ערים בינוניות בלבד – ולקח להם מ-4 באפריל עד 4 ביולי, 90 יום, כדי לכבוש אותם – ובעבור כל כך הרבה אבדות!"

הכוחות הרוסיים בלישנסק, אוקראינה (צילום: SKY NEWS)
הכוחות הרוסיים בלישנסק, אוקראינה | צילום: SKY NEWS
הכוחות הרוסיים בלישנסק, אוקראינה (צילום: SKY NEWS)
הכוחות הרוסיים בלישנסק, אוקראינה | צילום: SKY NEWS

הוא התייחס למצב הלחימה הנוכחי ואמר כי לא פחות מ-60% מכוחו של הצבא הרוסי מרוכז כעת במזרח אוקראינה – ובשל כך אינו פנוי להתמודד עם מתקפת הנגד של הצבא האוקראיני בדרום המדינה. בימים האחרונים דווח כי האוקראינים הצליחו להתקדם באיטיות ולכבוש כמה כפרים בצפון מחוז חרסון. "בנוסף, אין להם עוד כוחות שהם יכולים להביא מרוסיה", אמר ארסטוביץ', "הם שילמו מחיר כבד מאוד בלחימה בסברודונייצק ולישנסק".

הטענות מלשכת נשיא אוקראינה קיבלו היום חיזוק נוסף גם מכיוון מכון המחקר הצבאי RUSI (Royal United Services Institue) שבלונדון. החוקר הבכיר ניל מלווין אמר כי הניצחון הרוסי בלוגנסק הוא "טקטי בלבד", והוסיף כי לרוסיה צפויים קרבות אינטנסיביים ובעלי חשיבות גדולה יותר בעתיד.

לדבריו, מדובר בניצחון טקטי חשוב, אך כזה שהושג במחיר עצום. "לקח יותר מ-60 יום להתקדם לאט ומעט מדי", אמר. הוא העריך כי ייתכן שבעקבות הניצחון הרוסים יכריזו בקרוב על ניצחון, לפחות חלקי, "אבל הקרבות החשובים באמת עוד צפויים בהמשך".

ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס)
ולדימיר פוטין | צילום: רויטרס

במקביל ללחימה באוקראינה – מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג הודיע היום כי החל תהליך אשרור בקשות ההצטרפות לברית של פינלנד ושוודיה. זמן קצר לאחר הודעתו של סטולטנברג פורסם כי כל 30 המדינות החברות בברית חתמו על פרוטוקול ההצטרפות שלהן. בשבוע שעבר הודיעה טורקיה כי היא מסירה את התנגדותה להצטרפות שוודיה ופינלנד לברית – ובכך נסללה דרכן לחברות בנאט"ו.