הלוחמים האוקראינים שמתבצרים במפעל הפלדה במריופול הפכו שם נרדף לנחישות ולדבקות במטרה. כבר יותר מ-70 ימים שהם מסרבים להניח את הנשק ולהיכנע, אך מאז שהושלם פינוי 700 האזרחים מהמפעל בתחילת השבוע, המצב שם החמיר. כוחות רוסיים לא רק מכתרים את המקום, הם גם תוקפים ומפגיזים ללא הפסקה. "כמה לוחמים שלא נהיה כאן אנחנו נשיב מלחמה. יש כאן בערך 600 פצועים, חצי מהם במצב קשה מאוד שצריכים לקבל טיפול רפואי", סיפר סגן מפקד גדוד "אזוב" קפטן סביאטוסלב פלמאר שנמצא כרגע בתוך המפעל.

המלחמה באוקראינה - סיקור N12

"יש התקפה אווירית מסיבית, יותר מ-40 תקיפות כולל הפגזות ממוקדות. המצב התברואתי כאן גרוע, אין מספיק אוכל, יש המון עשן, ויש גופות ששוכבות בכל שטח המפעל", הוסיף פלמאר. שלשום (רביעי), בעקבות ההידרדרות במפעל הפלדה, הציעה אוקראינה לקרמלין עסקה - שחרור שבויי מלחמה רוסים בתמורה להוצאת החיילים הפצועים מהמקום, אך מוסקווה עדיין שותקת.

 

הלוחמים הפצועים במפעל הפלדה במריופול (צילום: רויטרס)
הלוחמים הפצועים שמתבצרים במפעל הפלדה | צילום: רויטרס

נצורים במפעל במריופול (צילום: N12)
ויטלי אולקסנדרוביץ' ברבש, ידוע גם בכינויו "בניה" | צילום: N12

נצורים במפעל במריופול (צילום: N12)
סגן מפקד גדוד "אזוב" קפטן סביאטוסלב פלמאר | צילום: N12

השבוע הודיעה ממשלת אוקראינה כי אלף לוחמים ועוד מאה אזרחים עדיין מתבצרים במנהרות התת-קרקעיות של מפעל הפלדה, בהם גם כמה לוחמים אוקראינים יהודים. ויטלי אולקסנדרוביץ' ברבש, ידוע גם בכינויו "בניה", הוא לוחם יהודי שנפצע במהלך הקרבות, איבד את עינו ונפגע ברגלו. בגלל התקיפות לא התאפשר פינויו מהמקום, וכשהוא נשען על קביים הקליט ויטלי פנייה לצמרת מדינת ישראל: "אני פונה לראש הממשלה נפתלי בנט, לכנסת ולציבור הישראלי אנחנו זקוקים לסיועה של מדינת ישראל בפינוי כל הכוח הצבאי שלנו מאזור מריופול".

גם מפקדו קפטן סביאטוסלב פלמאר הצטרף לקריאה וביקש להיעזר בקשריה של ירושלים בקרמלין. "ישראל היא מדינה חזקה שנותנת כבוד לחייליה ולא מפקירה אותם. לכן אנחנו מבקשים שתסייעו בתיאום הפינוי והשגת ערבויות בין-לאומיות לשלומנו", אמר. ראש הממשלה בנט ביקש בשיחתו בשבוע שעבר עם נשיא רוסיה לבחון את פינוי הלכודים ממפעל הפלדה, אך לא ברור מה השיב לו פוטין.

הלוחמים הפצועים במפעל הפלדה במריופול (צילום: רויטרס)
"כמה לוחמים שלא נהיה כאן אנחנו נשיב מלחמה. יש כאן בערך 600 פצועים" | צילום: רויטרס

הלוחמים הפצועים במפעל הפלדה במריופול (צילום: רויטרס)
הלוחמים הפצועים במפעל הפלדה במריופול | צילום: רויטרס

הלוחמים הפצועים במפעל הפלדה במריופול (צילום: רויטרס)
הלוחמים הפצועים במפעל הפלדה במריופול | צילום: רויטרס

קרבות עזים באי הנחשים ובמזרח אוקראינה

במקביל למערכה הקשה המתנהלת במריופול, הלחימה נמשכת באזורי הקרבות העיקריים באוקראינה. בימים האחרונים מתנהלים קרבות קשים באי הנחשים, הזכור מהימים הראשונים של המלחמה – אז כבשו הרוסים את האי הקטן בים השחור, לאחר שדרשו מהאוקראינים להיכנע והם בתגובה ענו: "לכו לעזאזל".

כלי שיט רוסי שהוטבע סמוך לאי הנחשים (צילום: MAXAR)
כלי שיט רוסי שהוטבע סמוך לאי הנחשים | צילום: MAXAR
קברים המוניים שאותרו סמוך למריופול (צילום: MAXAR)
קברים המוניים שאותרו סמוך למריופול | צילום: MAXAR

הלילה הטביעו הכוחות האוקראיניים במקום כלי שיט של הצבא הרוסי שעגן במקום, ועל פי הדיווחים הפעולה בוצעה באמצעות מל"ט התקפי מתקדם מסוג באירקטר TB2 מתוצרת טורקיה. במקביל, הלילה פורסמה תמונת לוויין המראה את השמדתה של עמדה של כוחות הצבא הרוסי באי, שספגה ככל הנראה פגיעה ישירה גם כן של מל"ט תוקף.

עמדה צבאית רוסית שהושמדה באי הנחשים (צילום: MAXAR)
עמדה צבאית רוסית שהושמדה באי הנחשים | צילום: MAXAR
מלון באודסה שנחרב בהפצצות הרוסיות על העיר (צילום: MAXAR)
מלון באודסה שנחרב בהפצצות הרוסיות על העיר | צילום: MAXAR
מפעל הפלדה במריופול לאחר ההפצצות (צילום: MAXAR)
מפעל הפלדה במריופול לאחר ההפצצות | צילום: MAXAR

גם במזרח אוקראינה נמשכים הקרבות הקשים, והמודיעין הבריטי עדכן הבוקר כי הצבא הרוסי משקיע מאמצים גדולים בניסיון לפרוץ מכיוון איזיום וסברודונייצק לעבר העיירות סלוביאנסק וקרמטורסק. על פי הדיווח, מטרתם העיקרית של הכוחות הרוסיים היא לכתר את הכוחות האוקראיניים הפועלים במקום, לבודד אותם ולמנוע את הקשר שלהם ליתר הצבא האוקראיני.

במקביל, מדווחים הבריטים כי האוקראינים פגעו אנושות ברוסים שניסו לחצות גשר ארעי שהקימו מעל נהר סיברסקי דונייצק, ממערב לסברודונייצק. על פי הדיווחים והתמונות המתפרסמים לאחר הקרב במקום עולה כי הרוסים איבדו שם סד"כ בכוחו המשתווה לצוות קרב גדודי.

במערב מעריכים כי הרוסים מתקשים להתקדם במזרח אוקראינה ולרשום הישגים של ממש בשדה הקרב, וזאת למרות שהטילו למערכה יחידות רבות שהוסגו לפני כמה שבועות מאזורי קייב וצ'רניגוב. במקביל, המודיעין האמריקני מדווח הבוקר כי הכוחות הרוסיים נסוגו לחלוטין מאזור העיר חארקוב.