נשיא צרפת עמנואל מקרון ניצח בבחירות במדינה וזכה בכהונה נוספת - כך עולה מתוצאות המדגמים הראשונים שפורסמו הערב (ראשון). לפי המדגמים, מקרון זכה ליותר מ-58% מהקולות, וניצח את יריבתו מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת מרין לה פן, שזכתה לפחות מ-42%. "אני מודה למי שהצביע לי כדי לחסום את הימין הקיצוני", אמר מקרון בהכרזתו על ניצחון בבחירות.

זכייתו של מקרון הגיעה למרות שיעורי הצבעה נמוכים יחסית, מה שעל פי כל ההערכות היווה סכנה גדולה עבורו. "הקדנציה שעומדת להתחיל לא תהיה המשך של הקודמת. כדי להימנע ממונופוליזציה של השלטון, אני אמשיך יותר מתמיד במחויבות שלי לצרפת ולצרפתים", הוסיף מקרון בנאומו. "אעשה זאת באנרגיה, ההתמדה והחיבה שבזכותה אתם מכירים אותי".

"תודה על כך שנתתם בי את האמון שלכם להפוך את צרפת לעצמאית יותר ואת אירופה לחזקה יותר", המשיך נשיא צרפת בדבריו. "נעשה זאת באמצעות השקעות ושינויים עמוקים. נהפוך את צרפת לאומה אקולוגית גדולה", הוסיף. "אני כבר לא מועמד של מחנה, אלא הנשיא של כולם. אף אחד לא יישכח מאחור".

הבחירות בצרפת - סיקור N12:

מקרון, שניצח בבחירות בצרפת מצליח לעשות שוב היסטוריה, אחרי שנבחר כנשיא הצעיר בהיסטוריה של צרפת בפעם שעברה - הוא גם הנשיא הראשון אחרי 20 שנה שמצליח להיבחר לכהונה שנייה. הקהל הרב שהתכנס לרגלי מגדל אייפל שבמרכז פריז, הריע לאחר ששמע את תוצאות המדגמים. "יהיה לנו לילה נהדר", אמרו במטה מקרון לתומכים.

הבחירות בצרפת (צילום: ap)
"מצפה לנו לילה נפלא". מקרון צועד לצד ברידג'יט מוקף בצעירים לעבר הבימה | צילום: ap

מנגד, במטה של מתמודדת הימין הקיצוני מרין לה פן יצא הקהל בקריאות בוז. "מעולם לא היינו כה מנצחים, מיליונים תמכו בנו. אני מודה למיליונים שתמכו בי לנשיאות, זו צרפת שלעולם לא נשכח", אמרה לה פן לתומכיה לאחר פרסום התוצאות. "אין בי תחושת חרטה, אני מלאה תקווה, אנו נמשיך להגן על צרפת והצרפתים, נתמודד עם הרפורמות של מקרון", הוסיפה לה פן.

לה פן הודתה בהפסד אך ציינה כי עדיין מדובר ב"ניצחון" עבור התנועה הפוליטית שלה. "אנחנו רוצים שינוי בשיטה, מקרון שובר את צרפת ואנו נילחם בו", הוסיפה לה פן, "אנחנו נשנה את העתיד, אנו השאיפה האמיתית של צרפת. אנחנו כאן למען צרפת". כשעה לאחר המדגמים התפרעה קבוצת מפגינים במרכז פריז ופוזרה בגז מדמיע על ידי המשטרה. פיזור ההפגנה תועד ברשתות החברתיות.

מועמד השמאל, ז'אן לוק מלונשון, הביע דאגה בעקבות ניצחונו של מקרון. "אני מודאג, מודאג לגבי הצרפתים שלא סוגרים את החודש, מודאג לגבי העובדים שלא יכבדו את זכויותיהם, לגבי הפנסיונרים", אמר. "אנחנו נמשיך להיאבק במקרון בבחירות הקרובות לפרלמנט".

המועמד הימני-קיצוני שהפסיד בסיבוב הראשון, אריק זמור, קרא למפלגות הלאומניות של צרפת להתאחד לקראת הבחירות לפרלמנט ביוני. "המצב הפוליטי לקראת הבחירות לפרלמנט מאלץ אותנו לפעול. הגוש הלאומני צריך להתאחד, תנועות לאומניות חייבות לאחד כוחות", אמר זמור. "אני קורא לקואליציה של הכוחות בימין והפטריוטים - אנחנו צריכים להיות כוח דומיננטי בפרלמנט הבא".

בחירות בצרפת (צילום: רויטרס)
קהל תומכים של מקרון למרגלות מגדל אייפל, הערב | צילום: רויטרס

באיחוד האירופי ובשכנותיה של צרפת בירכו על בחירתו המחודשת של מקרון לנשיאות צרפת. נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין וראש ממשלת הולנד מארק רוטה מסרו את ברכותיהם למקרון. "אני מצפה להמשך שיתוף הפעולה הנרחב והקונסטרוקטיבי שלנו בתוך האיחוד האירופי ובנאט"ו, ולחיזוק נוסף של מערכת היחסים המצוינת בין המדינות שלנו", מסר רוטה.

שר החוץ יאיר לפיד בירך את הנשיא עמנואל מקרון על בחירתו מחדש. "ברכות לחברי הטוב עמנואל מקרון שנבחר לכהונה נוספת לנשיאות צרפת", כתב לפיד. "מקרון הוא מנהיג חשוב מהנהגת המרכז העולמית וחבר אמת של ישראל. נמשיך לעבוד יחד ולחזק את שיתופי הפעולה בין המדינות שלנו".

מארי לה פן (צילום: רויטרס)
"נמשיך להגן על צרפת והצרפתים". מרין לה פן, הערב | צילום: רויטרס
הבחירות בצרפת (צילום: רויטרס)
"הקדנציה הזאת לא תהיה המשך של הקודמת". מקרון מודה לתומכיו, הערב | צילום: רויטרס

לפני שפורסמו תוצאות המדגמים, סקר מכון הסקרים "איפסוס" קבע כי מקרון ניצח את לה פן ויזכה בכהונה שנייה כנשיא צרפת. על פי סקר זה זכה מקרון ב-58.2%, בעוד לה פן זכתה ב-41.8%. על פי סקר אלאבל זכה מקרון ב-57.6% ולה פן זכתה ב-42.4%.

הבחירות היום הן ככל הנראה בעלות שיעור ההצבעה הנמוך ביותר אחרי כמה עשורים בצרפת. נכון לשעה 15:00 עמד שיעור ההצבעה על 62.23%, נמוך ביותר מ-2% מהזמן המקביל בבחירות שנערכו לפני 5 שנים ב-2017, אז עמד שיעור ההצבעה בשעה זו על 65.3%. מכוני הסקרים הבכירים בצרפת העריכו ששיעור ההיעדרות מהקלפיות היום יהיה הגבוה ביותר זה יותר מ-50 השנים האחרונות, וצפו כי הוא יעמוד על 28%.