מה קרה לראש המודיעין של משמרות המהפכה? דיווחים ושמועות רבים נפוצו הלילה (חמישי) כי חוסין טא'אב, שבסוף השבוע דווח כי הוא עומד בראש הניסיונות האיראניים לפגוע בישראלים בטורקיה, הודח מתפקידו. עד עתה לא התקבל כל אישור רשמי איראני לשמועות, אך הן זוכות לתהודה גם בקרב גורמים הנחשבים כתומכים במשטר בטהראן, ולא רק גורמים אופוזיציוניים.

על פי הדיווחים, שהתפרסמו הלילה ברשתות החברתיות, טא'אב, ראש ארגון המודיעין של משמרות המהפכה, הודח מתפקידו – ואחד ההסברים שעלו על הפרק הוא כישלון משמרות המהפכה, עד עתה, לפגוע בישראלים בטורקיה ובמקומות נוספים. בין הגורמים שדיווח על כך גם כתב ערוץ ה-BBC.

חיזוק נוסף שמקבלים הדיווחים על פיטוריו של טא'אב מגיע על רקע הערכות בנוגע למחליפו האפשרי. בין המועמדים שכבר דווח כי עשויים להחליפו בתפקיד ניתן למצוא את היידר מוסלחי, לשעבר שר המודיעין בממשלת אחמדינג'אד, מוחמד כאזמי – בכיר מערך המודיעין של משמרות המהפכה, או סגנו של טא'אב, חסן מוחקק – שהוזכר הלילה על ידי כתב העיתון "פארס", המזוהה עם משמרות המהפכה, ותרם לשמועות הרבות בעניין.

חוסין טא'אב
חוסין טא'אב

בסוף השבוע נחשפה בישראל זהותו של טא'אב, כאישיות האיראנית שעומדת בראש המאמצים לפגוע בישראלים בחו"ל, ובעיקר בטורקיה. במקביל, הוחמרה אזהרת המסע לישראלים באיסטנבול ובערים נוספות בטורקיה – ונטען כי באיראן נחושים לבצע פיגוע נגד ישראלים באשר הם ישראלים.

בשבועות האחרונים חלה הסלמה של ממש במתיחות בין איראן וישראל, לאחר חיסולו של קצין בכיר בכוח קודס שיוחס לישראל, לצד שורת מקרי מוות מסתוריים נוספים שיוחסו לישראל גם כן, לפחות בחלקם. לפני יומיים טענו בכירים בממשל ביידן כי "ישראל הסלימה מאוד את הפעילות ההתקפית בלב איראן".

שורת חיסולים או צירוף מקרים?

22.05.22: שני מחסלים רכובים על אופנוע ירו למוות וחיסלו את חסן סיאד ח'ודאיארי, קצין בכיר בדרגת עקיד (מקביל לאל"ם) בכוח קודס של משמרות המהפכה. איראן האשימה את ישראל באופן ישיר בחיסולו ובכיריה נשבעו לנקום את מותו. כמה ימים לאחר מכן דווח בניו יורק טיימס כי ישראל עדכנה את ארה"ב שהיא עומדת מאחורי החיסול.

הקצין שחוסל באיראן מחוץ לביתו
זירת החיסול בטהראן

25.05.22: דיווח על "תאונה" במתקן הצבאי בפרצ'ין שבאיראן. כלי התקשורת באיראן דיווחו שבאירוע נהרג מהנדס איראני בשם אחסאן גאדביגי ושניים נוספים נפצעו. יומיים לאחר מכן דווח בניו יורק טיימס כי "התאונה" באותו מתקן צבאי נגרמה כתוצאה מתקיפה של מל"ט – מה שבאופן מיידי הפנה אצבעות מאשימות רבות לעבר ישראל.

02.06.22: דיווח: משמרות המהפכה הוציאו להורג קצין בכיר בדרגת בשם עלי איסמעילזאדה, בחשד שהדליף מידע שסייע לחסל את קצין כוח קודס ח'ודאיארי. הדיווח התפרסם כשלושה ימים לאחר ההוצאה להורג, כך לפי הדיווח המקורי, אולם באיראן הכחישו וטענו כי איסמעילזאדה התאבד.

04.06.22: באיראן דיווחו על מותו של ד"ר איוב אנתאזרי, מדען חשוב בתעשיות האוויר והחלל של משמרות המהפכה. בדיווחים שפורסמו ימים לאחר מכן נטען כי אנתזארי הורעל בארוחה שהוזמן אליה, ומת בתוך זמן קצר.

12.06.22: דיווח כי קצין משמרות המהפכה עלי קאמני נהרג בתאונה. קאמני היה קשור לתעשיות האוויר והחלל של משמרות המהפכה.

13.06.22: דיווח כי איש משמרות המהפכה מוחמד עבדוס, שעבד בתעשיות האוויר והחלל, מת בנסיבות מסתוריות. באותו היום דווח בניו יורק טיימס כי איראן חושדת כי ישראל עומדת מאחורי הרעלתו של אנתאזרי ומאשימה את ישראל גם במותו של מומחה נוסף, גיאולוג, קמרן אראמולאי.

סלאמי: העברנו מסר לארה"ב (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

14.06.22: דיווח בערוץ האופוזיציה האיראני איראן אינטרנשיונל כי קאמני ועבדוס היו קשורים בפיתוח נשק עבור פרויקט הטילים המדויקים של חיזבאללה בלבנון. בדיווח נטען כי עלי קאמני לא נהרג בתאונת דרכים.

17.06.22: ביום שישי פורסם דיווח על מותו של קצין נוסף במשמרות המהפכה, והאב פראמרזיאן. מודעת האבל שלו הופצה ברשתות החברתיות, אך לא פורסם כל דיווח רשמי על מותו. על פי דיווחים לא מאומתים הקשורים באופוזיציה האיראנית – הוא נורה למוות.

19.06.22: באיראן אישרו כי אירוע ה"תאונה" במתקן הצבאי בפרצ'ין היה בשל "פעולת חבלה מכוונת".