ביקוריו המתוכננים של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בישראל ובערב הסעודית נדחו לחודש יולי, כך אמרו לפנות בוקר (שבת) כמה גורמים רשמיים ל-NBC News. אותם המקורות מסרו כי הבית הלבן מתכנן כעת ביקור רחב יותר במזרח התיכון בחודש הבא.

אחת ההערכות לגבי דחיית הביקור היא המחלוקות הפנימיות במפלגה הדמוקרטית לגבי הנסיעה לסעודיה, שהייתה בלב ההגעה של ביידן לאזור. עוד הייתה הבנה בארצות הברית שאבו מאזן עלול לחבל בתוצאות של ביקור מוצלח בישראל. בירושלים הבינו שיש בעיה סביב מועד הביקור, ברגע שראש המל"ל ד"ר איל חולתא חזר השבוע מוושינגטון ולא נקב בתאריך שבו ביידן יגיע לישראל.

דיפלומט זר ושני פקידים אמריקנים אמרו שהעצירה בסעודיה לא תיערך עוד בסוף יוני, ושני פקידים אמריקנים אמרו שגם הנסיעה לישראל נדחתה. שני הביקורים נקשרו לנסיעתו של ביידן, שנקבעה מבעוד מועד, לגרמניה ולספרד החודש.

גורמים רשמיים בארה"ב הוסיפו כי התאריכים נותרו גמישים ועשויים להשתנות שוב. הבית הלבן סירב להגיב על מסלול הביקור, ובשגרירויות ישראל וסעודיה בוושינגטון לא הגיבו לפניות שנעשו בנושא ביום שישי.

ג'ו ביידן ומוחמד בן סלמן (צילום: AP)
ג'ו ביידן ומוחמד בן סלמן | צילום: AP

ביקורו המתוכנן של הנשיא האמריקני בערב הסעודית, צפוי להיות שינוי של ממש במדיניותו מאז שנכנס לתפקיד וקרא להפוך את הממלכה למדינה מבודדת. בעוד בתקופה האחרונה היה נראה כי היחסים בין המנהיגים עלו על שרטון, בימים האחרונים העניק יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן שתי מחוות חשובות לעמיתו האמריקני: הארכת הפסקת האש בין הצדדים הלוחמים בתימן והגדלה דה פקטו של תפוקת הנפט בחודשים הקרובים.