טבח בחגיגות יום העצמאות בארה"ב: לפחות שישה בני אדם נהרגו ו-31 נפצעו באירוע ירי המוני שהתרחש אמש (שני) במהלך מצעד לרגל 4 ביולי בהיילנד פארק, פרבר של שיקגו. לפחות הרוג אחד ושניים מהפצועים יהודים. רוב הפצועים מהאירוע סובלים מפצעי ירי, וחלקם פינו את עצמם עצמאית לטיפול רפואי.החשוד בירי בן ה-22, רוברט "בובי" קרימו השלישי, נלכד בתום מצוד בידי השוטרים. משרד החוץ הודיע כי יש מידע על נפגעים יהודים באירוע והקונסול הכללי נמצא בקשר עם הרשויות והקהילה היהודית בעיר.

רוברט "בובי" קרימו השלישי (צילום: Highland Park Police Department)
החשוד בירי שנלכד בידי השוטרים - רוברט "בובי" קרימו השלישי | צילום: Highland Park Police Department

אחת מהקורבנות באירוע הירי היא ג'קי סונדהיים, מורה מהקהילה היהודית המקומית. אחת מחברות הקהילה צייצה בחשבון הטוויטר שלה את המייל שנשלח על ידי אחד מבתי הכנסת של הקהילה. "אנו כותבים כדי ליידע שג'קי האהובה שלנו היא אחת הקורבנות שנרצחו היום במצעד היילנד פארק", נכתב. "אין מספיק מילים כדי להביע את עומק הצער שלנו על מותה של ג'קי ואהדה למשפחתה וליקריה". 

 

 

נחלה שנוויץ, שהייתה עדה לאירוע, סיפרה על הרגעים הדרמטיים ל-N12: "אני חיה במרחק של שני בלוקים מהירי. המצעד יצא לדרך והיו הרבה מאוד אנשים, יש הרבה יהודים כאן. זו מדינה טובה ורצינו לחגוג עצמאות. יצאתי עם הילדים לראות את המצעד וכשהרמתי את המבט פתאום ראיתי אנשים רצים. לקחתי את הילדים ונכנסתי לבית חב"ד, אמרתי לאנשים להכנס לבית, חלקם נכנסו. היורה עדיין מסתובב חופשי, הרחובות ריקים - אנשים ברחו לחייהם".

אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי (צילום: רויטרס)
זירת הירי בהיילנד פארק | צילום: רויטרס

גורמים רשמיים אמרו שהחשוד ביצע ירי "אקראי לחלוטין" ונראה שפתח באש מגג של עסק מקומי. הם תיארו את החשוד כ"חמוש ומסוכן" ואישרו שמצאו רובה באזור. מבית החולים המקומי נמסר כי בסך הכול פונו 31 פצועים לשני בתי חולים. רובם המכריע סובלים מפצעי ירי, בעוד אחרים נפצעו כתוצאה מהבהלה הרבה לאחר הירי.

על פי הדיווחים משיקגו, המשטרה המקומית עובדת גם עם ה-FBI בניסיון להבין מה הוביל לאירוע הירי. כריס קובלי מכוח המשימה המרכזי לפשיעה של מחוז לייק אמר כי הרובה שבו השתמש היורה הוא "נשק בעל עוצמה". 

"הקהילה שלנו אחוזת אימה בעקבות מעשה אלימות שטלטל אותנו", אמרה במסיבת עיתונאים ראש עיריית היילנד פארק, ננסי ליבנו. "עם משפחות הקורבנות בזמנים קשים אלה, ביום שבו התכנסנו לחגוג את חיי הקהילה והחופש, אנחנו מתאבלים על אובדן החיים הטראגי ונאבקים בטרור שהכה בנו".

הירי נפתח כעשר דקות לאחר שמצעד יום העצמאות בעיר יצא לדרך, בסביבות השעה 10:00 (שעון ארה"ב). בסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות נראו מאות ממשתתפי המצעד נמלטים בבהלה בעקבות קולות הירי ורצים לכל עבר. בתיעוד אחר נראו כיסאות, עגלות תינוק ושמיכות שהשאירו אחריהם המשתתפים לקול נגינת להקת כליזמרים, שנראה היה שלא מודעת לירי.

אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי (צילום: AP)
אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי | צילום: AP
אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי (צילום: AP)
אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי | צילום: AP

כתבת של השיקגו סאן-טיימס דיווחה שראתה שמיכות מכסות שלוש גופות מדממות ועוד כחמישה פצועים. בהמשך, אישרו הרשויות כי לפחות שישה בני אדם נהרגו מהירי. מיילס זרמסקי, תושב היילנד פארק, אמר ששמע 25-20 יריות בקצב מהיר והניח שמדובר בירי מנשק אוטומטי: "זה לא יכול היה להיות רק אקדח או רובה ציד".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הביע זעזוע על האירוע הקשה ואמר: "אלימות הנשק חסרת ההיגיון שוב הביאה צער לקהילה האמריקאית ביום העצמאות הזה". בנוסף, הציע למושל מדינת אילינוי את "תמיכתו המלאה של הממשל הפדרלי". בהודעתו ציין את הרפורמה בתחום הנשק שעליה חתם לאחרונה, והדגיש: "יש עוד הרבה עבודה לעשות ואני לא מתכוון לוותר במלחמה מול מגפת אלימות הרובים".

אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי (צילום: AP)
אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי | צילום: AP
אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי (צילום: רויטרס)
אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי | צילום: רויטרס

עד ראייה שביקר סבו וסבתו המתגוררים באזור היילנד פארק סיפר: "התכוונו ללכת למצעד - זה באמת עניין גדול. אנשים מגיעים מכל מקום כדי לצפות במצעד ה-4 ביולי. הלכתי עם שני בני הדודים הקטנים שלי. הלכנו לבלות יום משפחתי יום נחמד ואז פתאום כל הירי הזה התחיל. זה היה בערך 10-5 שניות של יריות בקצב מהיר מאוד".

"אני לא יודע הרבה על רובים, אבל זה נשמע חצי אוטומטי - סוג נשק שמשחרר הרבה כדורים בפרק זמן קצר מאוד", המשיך. "לאחר מכן היה שקט מוחלט. רציתי להאמין שזו מכונית ואז אנשים התחילו לרוץ - אז אנחנו התחלנו לרוץ. ברגע שזה קרה לא פחדתי, מיהרתי להגן על בני הדודים שלי וזה עמד בראש סדר העדיפויות שלי. אספנו אותם והתחבאנו מאחורי מכונית בחניה".

אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי (צילום: AP)
אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי | צילום: AP
אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי (צילום: רויטרס)
אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי | צילום: רויטרס

אדריאן דרל בחרה לצפות בצועדים מסוף המסלול, לא הרחק מסאנסט פארק שבו תוכננו הפעילויות בסיום המצעד. התזמורת הצועדת במדים כחולים ולבנים עברה במקום - ואז החל הכאוס. "הם (הלהקה) בדיוק הגיעו ופתאום הלהקה התפזרה וכולם התחילו לרוץ. חשבתי לעצמי - ככה הם מסיימים את המצעד? הם רצו לי על הראש וכולם אמרו: 'לך מפה! לך מפה!'. גבר מבוגר ניגש אליי ואמר: 'את חייבת ללכת מפה'. הוא הרים אותי, פשוטו כמשמעו, ודחף אותי משם. כולם רצו בטירוף ושמענו ירי. כולם היו מזועזעים".

שוטרים שנכחו במקום הורו לציבור להתפזר והדגישו כי האזור אינו בטוח. "זה היה בוקר שקט, שליו ומקסים, אנשים נהנו מהמצעד", סיפרה אחת המשתתפות במצעד. "זה מפחיד שבתוך שניות השלווה הזו יכולה להיקטע פתאום. אי אפשר ללכת לשום מקום יותר, אני חושבת שאנחנו מתפרקים".

אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי (צילום: רויטרס)
אירוע ירי בהיילנד פארק, אילינוי | צילום: רויטרס
_OBJ

ראש הממשלה יאיר לפיד שוחח עם הקונסול הכללי של ישראל בשיקגו ינעם כהן ושמע ממנו פרטים ראשוניים על אירוע הירי הטרגי. כהן עדכן את ראש הממשלה על מאמצי הפינוי וההצלה, וכן עדכן אותו על נפגעים גם מהקהילה היהודית. "יום חג הפך לטרגדיה", אמר לפיד. "מחשבותיי עם משפחות הקורבנות וכל העם האמריקני. היום, כמו תמיד, ישראל עומדת לצד ארה"ב".

שר התפוצות נחמן שי שוחח עם נשיא הפדרציה היהודית בשיקגו לוני נאסיטר וקיבל פרטים על האירוע: "מדינת ישראל משתתפת בצערם של העם האמריקאי, של העיר שיקגו כולה וכמובן של הקהילה היהודית בעיר. אנו שבורי לב יחד עמכם. מחריד לחשוב כי יום של גאווה ואחווה פטריוטית הפך לטרגדיה נוראה. אנחנו אחים, נעמוד תמיד לצדכם ונכאב יחד את כאבכם, במיוחד ביום הזה שמסמל דמוקרטיה, חופש וחירות בארה"ב".

בסוכנות היהודית מסרו: "אנו מזועזעים מהירי בחגיגות ה-4 ביולי סמוך לשיקגו. ליבנו עם תושבי אילינוי והקהילה היהודית במקום, שיום חגם הופרע בצורה טראגית כל כך. אנו מתפללים לשלום הפצועים ושולחים תנחומים למשפחות הנרצחים".