התקשורת הטורקית דיווחה היום (חמישי) כי תא איראני שנערך "לרצוח ישראלים" נחשף במסגרת מבצע משותף של המודיעין במדינה ושל רשויות הביטחון. כלי נשק נתפסו וכ-10 חשודים נעצרו, בהם משתפי פעולה מקומיים - אנשי משמרות המהפכה שהתחזו לסטודנטים ולתיירים. בצל הדרמה הזאת, איראן מאשרת רשמית את הדיווח על הדחת ראש המודיעין.

החשש מפיגוע נגד ישראלים בטורקיה - סיקור N12

חוסיין טא'אב, ראש ארגון המודיעין היוצא
ראש המודיעין של משמרות המהפכה הודח מתפקידו

על פי הדיווחים בטורקיה, הפיגוע סוכל לפני כשבוע עם פשיטה נגד החוליה האיראנית בבתים ובבית מלון באיסטנבול. במהלך החיפושים שנערכו בדירתם של החשודים, נתפסו שני רובים, משתיקי קול, מסמכים רבים וחומרים דיגיטליים. החקירה נמשכת. עוד דווח כי המוסד איתר את הישראלים שהיו היעד לפיגוע - והטיס אותם לארץ במטוס פרטי. 

במקביל להתרחשות הזאת בטורקיה, באיראן אישרו כי ראש אגף המודיעין של משמרות המהפכה חוסין טא'אב הועבר מתפקידו וישמש כיועץ למפקד משמרות המהפכה חוסיין סלאמי. במקומו ייכנס לתפקיד הגנרל מוחמד כאזמי, שהיה ראש הארגון לאבטחת מודיעין במשמרות המהפכה.

משמרות המהפכה (צילום: AP)
משמרות המהפכה | צילום: AP

בצל החשש לפיגוע איראני נגד ישראלים, לפיד יקיים היום ביקור בזק מדיני בטורקיה - שבמסגרתו ייפגש עם מקבילו, שר החוץ הטורקי מבלוט צ'אבושולו. בסוף השבוע הועלתה אזהרת המסע לטורקיה, בדגש על העיר איסטנבול, לרמה הגבוהה ביותר.

בעקבות ההתרעות, הוחלט לקרוא לישראלים שלא להגיע למדינה, ולאלה ששוהים בה קוראים שלא לצאת למסעדות ומקומות בילוי שמוכרים בעיר כאהודים על תיירים מישראל.

בסוף השבוע נחשפה בישראל זהותו של טא'אב, כאישיות האיראנית שעומדת בראש המאמצים לפגוע בישראלים בחו"ל. בנוסף, בשבועות האחרונים חלה הסלמה של ממש במתיחות בין איראן וישראל, לאחר חיסולו של קצין בכיר בכוח קודס שיוחס לישראל, לצד שורת מקרי מוות מסתוריים נוספים שיוחסו לישראל גם כן, לפחות בחלקם. לפני כמה ימים טענו בכירים בממשל ביידן כי "ישראל הסלימה מאוד את הפעילות ההתקפית בלב איראן".