לאחר משא ומתן שנמשך שנים, הפרלמנט בלטביה אישר היום (חמישי) ברוב גדול חוק לפיצוי עבור רכוש קהילתי שנגזל בשואה. כחלק מהחוק, 40 מיליון אירו יוקצו לשיקום חיי הקהילה היהודית במדינה, להענקת סיוע לניצולים ולשימור זכרם של הנספים.

"החקיקה שאושרה היום מהווה הכרה משמעותית בטרגדיה הייחודית שפקדה את יהדות לטביה", אמר גדעון טיילור, יו"ר התפעול באיל"ר, הארגון היהודי הלאומי להשבת רכוש. "החוק ההיסטורי הזה מראה שגם 77 שנים אחרי השואה, עדיין לא מאוחר לעשות צדק עם הקהילה, הניצולים ובני משפחותיהם. אנו קוראים למדינות אחרות ללכת בעקבות לטביה ולעמוד בהתחייבויות שניתנו במסגרת הצהרת טרזין מ-2009".

דמיטרי קרופניקוב, ראש קרן ההשבה של הקהילה היהודית בלטביה LEKOREF: "עבורנו, העברת החקיקה היא רק ההתחלה של התהליך. חקיקה חיונית זו תאפשר לקהילה היהודית בלטביה להמשיך בשימור המורשת שלנו, לסייע לקשישים לטביים ניצולי שואה, ובעיקר, להחיות עוד יותר את הקהילה ולבנות את הבסיס לעתיד הקהילה שלנו".

 

החוק מפרט כ-250 נכסים, שזוהו על ידי הקהילה היהודית של לטביה, כולל בתי ספר, בתי יתומים, בתי חולים ובתי תרבות, יחד עם כל רישומי המקרקעין שלהם נכון ל-2018. הפיצוי מתקציב המדינה ישולם לקרן LEKEROF בעשרה תשלומים שנתיים עד שנת 2032.

החוק מעניק כספים שיוקצו לאירועים ולפרויקטים של הקהילה היהודית של לטביה, לרבות: שיקום ושימור המורשת התרבותית וההיסטורית של יהודי לטביה, תמיכה בעבודת המועצה הלטבית של הקהילות היהודיות וארגוני קהילה יהודית אחרים במדינה, ניהול רכוש הקהילה היהודית והקרן, תמיכה בתוכניות של מוזיאונים בלטביה, שעבודתם מתמקדת במחקר של הקהילה היהודית במדינה ובהיסטוריה של השואה בלטביה ומתן סיוע חברתי וחומרי לניצולי השואה המתגוררים מחוץ ללטביה.

הקהילה היהודית המשגשגת של לטביה לפני מלחמת העולם השניה ספגה אבידות קשות במהלך השואה. כ-95,000 יהודים חיו בלטביה לפני המלחמה. ב-1944, כשהצבא הסובייטי כבש מחדש את המדינה, נותרו בה רק כמה מאות יהודים. בנוסף לאובדן החיים, נכסים יהודיים - לרבות בתים, בתי כנסת, בתי קברות, בתי חולים, בתי ספר ומרחבים קהילתיים ודתיים אחרים - הולאמו על ידי ברית המועצות. כיום מתגוררים בלטביה כ-9,500 יהודים.

המהלך בלטביה בא דווקא על רקע מהלך הפוך שעשתה פולין, שהפרלמנט שלה העביר חוק שימנע מתן פיצויים לניצולי שואה.  החוק שעבר בפולין נועד לסיים תביעות להשבת רכוש ופיצויים על רכוש שהוחרם על ידי משטר הכיבוש הקומוניסטי במדינה בשנות ה-40 וה-50, כולל רכוש של ניצולי שואה.