שגריר ישראל ברוסיה אלכס בן צבי זומן היום (שישי) למשרד החוץ במוסקבה לשיחת הבהרה אצל סגן שר החוץ הרוסי והשליח המיוחד של נשיא רוסיה למזרח התיכון ואפריקה מיכאל בוגדנוב במשרד החוץ במוסקבה. זאת בעקבות דברי שר החוץ יאיר לפיד שגינה אתמול את הפלישה לאוקראינה.

בוגדנוב ניסה להבין מהשגריר הישראלי "למה הישראלים תומכים בנאצים", היות והרוסים רואים במשטר האוקראיני ככזה שתומך בנאצים. בנוסף, סגן שר החוץ ביקש לקבל הבהרות לגבי ההודעות שהוציאה ישראל בנושא. 

בהודעת משרד החוץ הרוסי נכתב כי "במהלך השיחה נידונו סוגיות אקטואליות של היחסים בין שתי המדינות, כמו גם המצב באוקראינה. בהקשר זה, הצד הרוסי מקדיש תשומת לב מיוחדת לצורך להמשיך במאמצים לשמר את האמת ההיסטורית על מלחמת העולם השנייה, השואה ולמנוע ניסיונות להאדיר את הנאציזם".

עוד נמסר כי "הובעה התקווה שישראל תתייחס בהבנה ראויה לסיבות שהביאו את ההנהגה הרוסית להחליט על ביצוע מבצע צבאי מיוחד להגנה על אזרחים בדונבאס - ולפירוז ולפירוק מנשק של אוקראינה. השניים הדגישו את הכוונה להמשיך בדיאלוג פוליטי בונה, פיתוח מתקדם של שיתוף פעולה וסחר כלכלי מועילים הדדיים וקשרים תרבותיים והומניטריים".

שר החוץ לפיד גינה אתמול את המתקפה הרוסית על אוקראינה. "זו הפרה חמורה של הסדר הבין-לאומי, ישראל מגנה את המתקפה. יש זמן ליישב את המחלוקות. מלחמה אינה הדרך לפתור סכסוכים". עוד הוסיף: "יש מאות אלפי יהודים בשתי המדינות, שמירה על בטחונם ושלומם הם בראש מערכת השיקולים שלנו".