רוסיה הסיגה חלק מהכוחות שלה שהיו ערוכים בימים האחרונים על הגבול עם אוקראינה. בקרמלין טוענים שהחיילים שבים לבסיסי הקבע בתום האימון, כפי שהיה מתוכנן מלכתחילה. עם זאת, במערב משוכנעים שאין בכך סימן מובהק לרגיעה, ושהסבירות לפלישה עדיין גבוהה. על רקע כל זה, תמונות לוויין חדשות שפרסמה הבוקר (שלישי) חברת "מקסאר" האמריקנית חושפות את תגבור הכוחות הרוסיים אתמול ושלשום במערב רוסיה ובבלארוס, ליד הגבול עם אוקראינה.

בתמונות, נראים כוחות רבים מחילות שונים מוצבים מחדש באזורים סמוכים לגבול. התמונות, שצולמו במהלך אתמול ושלשום, תיעדו פעילות צבאית חדשה ומתוגברת בבלארוס, חצי האי קרים ובמערב רוסיה, כך טוענת החברה האמריקנית. לפי מקסאר, כוחות מתוגברים של חיילים, מסוקי קרב ומטוסי קרב נערכו בבסיסים קדמיים סמוך לגבול עם אוקראינה. כעת, חלק מהכוחות האלה נסוג מהגבול הבוקר.

רוסיה מתגברת כוחות ברצ'יסטה שבבלארוס (צילום: SKY NEWS)
צילום לוויין חדש: רוסיה מתגברת כוחות ברצ'יסטה שבבלארוס | צילום: SKY NEWS
מסוקים של צבא רוסיה בבלארוס ליד הגבול עם אוקראינה (צילום: SKY NEWS)
מסוקים של צבא רוסיה בבלארוס ליד הגבול עם אוקראינה | צילום: SKY NEWS
מסוקים רוסיים  (צילום: SKY NEWS)
מסוקים רוסיים ערוכים בבסיס פרימורסקו-אחטארסק שלחופי ים אזוב בדרום-מערב רוסיה | צילום: SKY NEWS

"תמיד אמרנו שנסיג את הכוחות אחרי האימון, וכך עשינו", נמסר מהקרמלין בתגובה להסגת החיילים מהגבול. נוסף על כך, ברוסיה הגיבו בזלזול לתאריך שנקבו גורמים מודיעיניים בארה"ב שהפלישה תחל עד מחר, ובקרמלין אומרים שפוטין שאל בלגלוג: "באיזו שעה אמורה להתחיל המלחמה?".

למרות זאת, בבריטניה משוכנעים שאין בצעד הזה סימן לרגיעה. ראש הממשלה בוריס ג'ונסון יכנס ישיבה של ועדת החירום של הממשלה הידועה בשם "קוברה", על רקע החשש שפלישה רוסית לאוקראינה עלולה להתרחש בכל רגע. "פלישה רוסית לאוקראינה עדיין נמצאת בסבירות גבוהה ויכולה להתרחש בקרוב", אמרה שרת החוץ הבריטית, ליז טרוס. "אם חיילים רוסים ייכנסו לאוקראינה, הם יכולים להגיע לקייב במהירות. מבחינת העיתוי של תקיפה, זה יכול להיות קרוב".

לצד זאת, ברוסיה ממשיכים לשגר איומים לאוקראינה. אחרי שאתמול בכיר בצבא הרוסי איים שרוסיה תפתח באש על כוחות זרים שייכנסו למים הטריטוריאליים שלהם, ולדימיר צ'יז'וב, שליח רוסיה לאיחוד האירופי, איים היום שרוסיה תגיב אם אזרחים רוסים המתגוררים באוקראינה ייפגעו.

מתנדבים מדריכים אזרחים אוקראיניים כיצד להשתמש בנשק (צילום: Chris McGrath/Getty Images)
מתנדבים מדריכים אזרחים אוקראיניים כיצד להשתמש בנשק, על רקע החשש מפלישה צבאית רוסית | צילום: Chris McGrath/Getty Images

"לא נפלוש לאוקראינה אלא אם יתגרו בנו", אמר צ'יז'וב. "אבל אם האוקראינים יפתחו במתקפה על רוסיה, או אם יתחילו להרוג אזרחים רוסים בכל מקום, גם בדונבאס שבמזרח אוקראינה, מוסקבה תגיב".

האיום של צ'יזוב בא על רקע טענת המורדים הנתמכים על ידי מוסקבה במזרח אוקראינה שאמרו שבקייב מכינים נגדם מתקפה. נזכיר שחלקים מאוקראינה לאורך גבולה המזרחי נשלטים על ידי בדלנים פרו-רוסים כבר כמעט שמונה שנים. קייב ומוסקבה מאשימות זו את זו בהפרת ההסכם.

כוחות צבא רוסיה  (צילום: רויטרס)
כוחות צבא רוסיה | צילום: רויטרס

בגרמניה קוראים לפתרון בדיפלומטיה

שגריר אוקראינה בגרמניה, אנדריי מלניק, סיפק היום התבטאות מעניינת כשדרש מהמערב "אולטימטום חד וברור לפוטין, כולל מועד אחרון להחזיר את כוחותיו לפנים המדינה לא יאוחר מ-16 בפברואר". עוד אמר: "אם 'הבוס בקרמלין' יתעלם מהאזהרה האחרונה הזו, סנקציות כואבות ביותר נגד רוסיה יצטרכו להיכנס לתוקף ביום שלמחרת".

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס_)
קיים ישיבת חירום. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון | צילום: רויטרס_

עם זאת, בגרמניה מסתפקים לעת עתה בקריאה נחרצת בלבד לרוסיה להחזיר את חייליה מהגבול עם אוקראינה, לצד קריאה לסיים את הסכסוך בדרכי שלום. "האחריות להסלמה היא בבירור על כתפיה של רוסיה, על מוסקבה להסיג את הכוחות", אמרה שרת החוץ הגרמנייה, אנאלנה בארבוק. "האיחוד האירופי ונאט"ו מאוחדים סביב אוקראינה. עלינו לנצל את כל ההזדמנויות לדיאלוג כדי להגיע לפתרון בדרכי שלום".

חיילים אמריקאים מגיעים לאירופה (צילום: צבא ארה"ב)
החיילים האמריקנים שנחתו בפולין לפני כשבוע וחצי | צילום: צבא ארה"ב

אלפי חיילים אמריקנים ימריאו הלילה לפולין

3,000 אמריקנים ימריאו הלילה מבסיס בצפון קרוליינה לפולין, ויצטרפו אל ה-3,000 שהמריאו לפני כשבוע וחצי. בינתיים, כתב ה"גרדיאן" הבריטי ששוהה בקייב מדווח ששגרת החיים בקייב נמשכת כרגיל. הוא מספר על מסעדות מלאות, חנויות פתוחות ו"רחובות שרוחשים באנשים המתעסקים בענייני השגרה". זאת, בניגוד לדיפלומטים רבים שמתרוצצים בלחץ ונערכים לעזיבת המדינה.