פרטים חדשים על רצח חבר הפרלמנט הבריטי: התקשורת במדינה מדווחת שעלי חרבי עלי, סומלי בן 25 שחשוד בדקירתו למוות של דייוויד איימס, תכנן את התקיפה במשך יותר משבוע. על פי גורמי החקירה, התוקף נרשם לפגישה אישית עם איימס כמה ימים לפני קיומו של מפגש התומכים שבו בוצע הרצח. לאחר שהגיע למקום, חרבי עלי דקר את חבר הפרלמנט השמרן 17 פעמים.

החשוד ברצח התגורר בעבר במחוז אסקס שנמצא בדרום-מערב בריטניה, שם פעל איימס, ולאחרונה עבור ללונדון. לפי מקורות במשטרות לונדון, שצוטטו בעיתונות הבריטית, חרבי עלי נסע ברכבת מלונדון לאקסקס במיוחד כדי לבצע את הפיגוע. כחלק מהחקירה, ביצעו השוטרים חיפושים בשני המקומות שבהם התגורר ובמקומות נוספים. במשטרת מטרופולין לונדון, ה"סקוטלנד יארד", מסרו אמש (שבת) ששלוש כתובות באזור לונדון נבדקו כחלק מהחקירה.

חבר הפרלמנט הבריטי, דיוויד איימס (צילום: AP)
נדקר 17 פעמים, דייוויד איימס | צילום: AP
זירת הרצח של חבר הפרלמנט הבריטי, דיוויד איימס (צילום: reuters)
החשוד לקח רכבת במיוחד, זירת הרצח באסקס | צילום: reuters

על פי התקשורת המקומית, חרבי עלי סומן בעבר כמטרה על ידי התוכנית למניעת טרור של הממשלה הבריטית. כפי שפורסם אתמול, במהלך החקירה נבדק הוא גם היה קשור לקבוצות אסלאמיות קיצוניות. על פי ההערכות הראשוניות, נראה שהוא היה "זאב בודד" שעבר "הקצנה עצמית" שגרמה לו לבצע את הרצח. זאת, למרות שככל הנראה לקח בעבר חלק בתוכנית ממשלתית שמטרתה למנוע הקצה דתית בקרב גורמים שמוכרים לרשויות הרווחה במדינה. על אף שההערכות הן שהוא פעל באופן עצמאי, ראש ממשלת בריטניה לשעבר גורדון בראון טען בריאיון שייתכן שהחשוד נמנה על שורות "אל-שבאב" – שלוחה אזורית של ארגון הג'יהאד אל-קאעידה.

אביו הבכיר של החשוד

על פי דיווחים ברשתות החדשות בעולם, הדוקר הוא בנו של חרבי עלי קולאן, ששימש בעבר יועץ תקשורת לראש ממשלת סומליה. אביו של החשוד אישר שחרבי עלי נמצא במעצר משטרתי בעקבות הדקירה וטען כי הוא נתון במצב נפשי קשה בעקבות המקרה. "אני לא בסדר, אני בטראומה", צוטט האב בעיתון סאנדיי טיימס. הוא הוסיף כי "זה לא קשור לעבודה שלי לממשלת סומליה".

כפי שפורסם במהלך סוף השבוע, חבר הפרלמנט הבריטי דייוויד איימס נרצח בעת שקיים מפגש תומכים בכנסייה בדרום-מזרח בריטניה. זמן קצר לאחר המעשה נעצר עלי חרבי עלי, והוא הועבר למעצר ולחקירה. במהלך הלילה שלאחר מכן, הודיעו הרשויות בבריטניה כי מדובר במתקפת טרור.