פרטים חדשים על רצח החץ וקשת בנורווגיה: במשטרה המקומית מעדכנים כי החשוד שנעצר אמש (רביעי) - הוא אזרח דני שהתאסלם בשם אספן אנדרסן ברוטן בן ה-37. מדיווחים של רשת הטלוויזיה הנורווגית TV2 עולה כי החשוד, שטבח לכאורה ב-5 בני אדם באמצעות חץ וקשת, מוכר לשירותי הבריאות. עוד דווח כי באירוע שהתרחש בעיירה קונגסברג נפצעו 2 אנשים נוספים - בהם שוטר שהוזעק למקום.

ברוטן הוא אזרח דני שמתגורר בקונגברג כמה שנים. הוא נולד בנורווגיה ויש לו אבא נורווגי ואם דנית. בשנת 2020 נאסר על ברוטן לבקר את הוריו במשך שישה חודשים, לאחר שאיים על אביו. בן ה-37 הורשע בשנת 2012 בגניבה ושימוש בסמים אחרי שפרץ למוזיאון הכרייה הנורבגי. בפסק הדין נגדו נכתב שהוא הורשע בעבר גם בעבירות דומות.

התובעת אן אירן סוואן מתיאסן אמרה בריאיון לסוכנות הידיעות NTB הנורווגית כי החשוד הודה בעובדות המקרה. פרדריק נוימן, עורך דינו של החשוד, אמר לתקשורת הנורווגית: "המשטרה חקרה את החשוד שנתפס והוא שיתף עימה פעולה. הוא משתף פעולה ונותן הצהרות מפורטות בנוגע לאירוע הזה".

טבח בחץ וקשת בנורווגיה (צילום: reuters)
ירי בחץ וקשת בנורווגיה - זירת האירוע | צילום: reuters

מהמשטרה נמסר כי על פי החשד המפגע פעל לבדו ומניעיו עדיין נבדקים. כמו כן, המשטרה חוקרת אפשרות שהחשוד עשה שימוש גם בכלי נשק אחרים. בתקשורת הנורווגית מדווחים כי המשטרה המקומית הצליחה לעצור את החשוד בתום עימות שנמשך כחצי שעה. מפקד משטרת המחוז, אויוינד אאס, מסר כי "המצב החמור הזה השאיר רושם עמוק על כל מי שגר בעיר קונגסברג".

ראש ממשלת נורווגיה, ג'ונאס גאהר סטואר, שנכנס היום לתפקידו גינה את האירוע וכינה אותו מעשה אכזרי. "שמעתי את הסירנות כשחזרתי הביתה", סיפרה מרית הופל - תושבת נורווגיה שהייתה עדה לאירוע. "ראיתי קבוצת שוטרים, וביניהם אדם שהחזיק בידיו מספר חיצים".

עדה אחרת סיפרה בריאיון לרשת TV2: "ראיתי גבר עומד בפינה עם חיצים על כתפו וקשת בידו. אחר כך ראיתי אנשים נסים על נפשם. אחת מהן הייתה אישה שהחזיקה ילד ביד". עוד סיפרה כי שוטרים רבים הגיעו למקום, כמו גם מסוקים, כלבים וצוותי חמושים.

"ראיתי גבר עומד בפינה עם חיצים על כתפו וקשת בידו. אחת מהנשים שנמלטו החזיקה ילד בידיה"

עדת ראייה שנכחה בזירת האירוע

בכותרות העיתונים בנורווגיה מדווחים כי מדובר בפיגוע הקטלני ביותר שאירע במדינה מאז שנת 2011. עד כה פרסמה משטרת נורווגיה מעט פרטים על החקירה והחליטה למסור מידע על זהותו של האיש לאחר הפצת פייק ניוז ושמועות כזב ברשתות החברתיות.

חוקרי משטרת נורווגיה עדיין בוחנים אם מדובר בפיגוע טרור והדגישו כי פרטים נוספים על האירוע יימסרו בהמשך. תמונה שצולמה באחת מזירות הפשע שבהן פעל החשוד הראו חץ תקוע בקיר של בניין מגורים בקונגסברג; בניין שבו מתגוררים כ- 28,000 תושבים. בעקבות האירוע, מנהלת המשטרה הורתה לשוטרים בנורווגיה לשאת נשק - זאת למרות שבדרך כלל המשטרה הנורווגית לא מסתובבת חמושה.