הפרטים על זהות העצורים לא ברורים, המניע לחשיפת הפרשה ככל הנראה כן: כמעט כל כלי התקשורת בטורקיה סיקרו היום (חמישי) את מעצר 15 סוכני המוסד לכאורה שפעלו בשטח המדינה, ריגלו אחרי מתנגדי ישראל והעבירו מידע אודותיהם. אלא שלא פורסמו כל ראיות שהעצורים הם ישראלים – וייתכן שחשיפת מבצע המעצר של המודיעין הטורקי נועדה לשרת מטרה אחרת לגמרי.

"בכלי התקשורת הטורקיים דיווחו על הפרשה באופן מעורפל ולא מסרו את זהות העצורים", אומר ד"ר חי איתן כהן ינרוג'ק, מומחה לטורקיה ממכון ירושלים לאסטרטגיה וביטחון ומרכז דיין. לדבריו, "בתקשורת הטורקית דיווחו שמשימתם הייתה לעקוב אחרי סטודנטים פלסטינים שלומדים באוניברסיטאות בטורקיה ושהם ניסו לקבל מידע מסווג על פעילותם במדינה, אבל לא נמסרה כל ראייה שיש בין העצורים אזרחים ישראלים".

ד"ר ינרוג'ק אומר שלא מדובר בתקדים, כיוון שגם בשנת 2013 טורקיה עצרה מרגלים ישראלים לכאורה שנטען שהם סייענים של המוסד – ואף הסגירה אותם לאירן. לדבריו, ייתכן שפרסום דבר המעצר היום נועד כדי להפחית את המתיחות בין אנקרה לטהרן: "רק לפני שבוע, ארגון הביון הטורקי פעל במזרח המדינה ועצר מרגלים אירנים. יש סיכוי שהחשיפה הזו היא כדי להנמיך את הלהבות מול אירן".

ישראל הרשמית לא מתייחסת כמובן לדיווחים בטורקיה, אך מה שבטוח הוא שישראל ללא ספק מתעניינת במה שקורה בטורקיה, שמאפשרת למפקדת חמאס בחו"ל לפעול בשטחה. פעילים כמו סלאח אל-ערורי שנוהג לדלג בין טורקיה ללבנון ופעילים רבים אחרים פועלים מטורקיה ותומכים בארגון הטרור בכסף ובאמצעים אחרים – ומורים על הוצאתם לפועל של פיגועים נגד ישראל.

המודיעין הטורקי עקב אחרי פעילי המוסד במשך שנה: "העבירו אינפורמציה חשובה לישראל"

לפי הפרסומים בתקשורת הטורקית, העצורים ריגלו אחרי מתנגדי ישראל במדינה, אזרחי טורקיה וזרים. הם נעצרו ב-7 באוקטובר בתום מבצע סודי של המודיעין הטורקי (MIT) שנערך במשך שנה. על פי הדיווח, אנשי המודיעין הטורקי עקבו אחרי פעילי המוסד, כולם ממוצא ערבי וחלקם אף בעלי אזרחות טורקית וגילו כי הסוכנים העבירו אינפורמציה חשובה מאוד לצד הישראלי.

מעצר פעילי המוסד בטורקיה
מעצר פעילי המוסד בטורקיה, מתוך התקשורת במדינה

הסוכנים פעלו בקבוצות של 3 אנשים בכמה מחוזות בטורקיה. על פי החשיפה בעיתון הטורקי "סבאח" - אחת הקבוצות של הפעילים נפגשה בחו"ל עם קציני השטח של המוסד. בפגישות האלה התקבלו מידע ומסמכים החשובים למדינת ישראל. עוד עולה כי הסוכנים העבירו מידע פרטי על סטודנטים, חלקם אזרחי טורקי וחלקם זרים, למוסד בתמורה לכסף.

אחד הסוכנים, שתמונתו ושמו נחשפו, מוגדר כאחד האנשים החשובים של פעילי המוסד בטורקיה. הוא עקב אחרי אילו מתקנים מספקת טורקיה לפלסטינים מתנגדי ישראל ותפקד כשליח להעברת הכספים בין הפעילים למוסד. בדיווח נכתב כי הוא נכנס לטורקיה כבר בשנת 2015 ואף דווח כנעדר ביוני האחרון.

סוכני המוסד שנעצרו בטורקיה (צילום: עיתון "סאבח" הטורקי)
סוכני המוסד שנעצרו, לפי התקשורת הטורקית | צילום: עיתון "סאבח" הטורקי

העיתון הטורקי חשף גם את שיטת העברת הכספים שבוצעה בין הפעילים שנתפסו למוסד. בין היתר, נעשה שימוש בביטקוין לתשלום והעברות בוצעו מנקודות כגון משרדי העברות, חנויות תכשיטים ושווקים שיכולים לבצע העברות כספים לחו"ל.

המודיעין הטורקי גילה כי הסוכנים קיימו גם פגישות פנים אל פנים עם גורמי המוסד בחו"ל. בפגישות הועברו הנחיות לפעילים והם התקיימו במדינות זרות, כדי להקשות לעקוב אחריהם. עוד עולה כי רשת הריגול פגשו את אנשי המוסד בעיקר בזאגרב שבקרואטיה, בבוקרשט שברומניה, בציריך שבשוויץ ובבירת קניה ניירובי.