פוטין מואשם בשוביניזם: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין גרר השבוע ביקורות רבות לאחר שהעיר הערה שוביניסטית לעיתונאית שראיינה אותו במסגרת "שבוע הגז והאנרגיה" שנערך במוסקבה. בראיון שהעניק פוטין לעיתונאית רשת CNBC היידלי גאמבל ביום רביעי הוא העיר לה "את יפה מדי כדי להבין את מה שאני אומר", בתשובה לשאלה מקצועית שהיא שאלה אותו.

נשיא רוסיה שוחח במהלך ועידה מיוחדת על ייצוא הגז הרוסי למדינות אירופה. כאשר שאלה אותו, מול קהל רב שנכח באולם, אם רוסיה מייצאת לאחרונה פחות גז לאירופה באופן מכוון במטרה להביא לעליית מחירים.

שאלתה של גאמבל נראתה כאילו היא עצבנה את הנשיא הרוסי, שאמר לה: "אישה יפה, אני אומר לה דבר אחד והיא באופן אוטומטי אומרת לי את ההפך, כאילו שהיא לא מבינה את מה שאני אומר". את התשובה לגאמבל, ששאלה באנגלית, אמר פוטין ברוסית – בראיון שנערך בשתי שפות באמצעות תרגום סימולטני.

"שמעתי מה שאמרת", ענתה גאמבל לנשיא רוסיה, מבלי שניסתה להסתיר את מורת רוחה מהשאלה. היא אמרה לפוטין שלמרות תשובתו היא מעוניינת לדעת מדוע לרוסיה לוקח הרבה זמן להגביר את ייצוא האנרגיה לאירופה.

פוטין מצדו לא נשאר חייב והתעקש כי הטענות שלה אינן נכונות. "מישהו כנראה הטעה אותך, אנחנו לא מקטינים את הייצוא אלא מגבירים אותו. האם אמרתי משהו שכל כך מסובך להבנה?". לאחר הריאיון פרסמה גאמבל היא פרסמה תמונה בחשבון הטוויטר שלה, שבה היא נראית צועדת בקומה זקופה ומאחוריה נראה פוטין כפוף בחשכה.

 הציוץ שפרסמה גאמבל לאחר הריאיון

 

בתקופה האחרונה טוענים חוקרים ופרשנים רבים את פוטין ורוסיה כי הם מעוניינים להביא לעליית מחירים חדה במשק האנרגיה, במסגרו מייצאת רוסיה גז טבעי לאירופה. בחודש שעבר הושלמה בנייתו של צינור הגז "נורד סטרים 2", המיועד להוביל גז מרוסיה לגרמניה. בשלב זה עדיין לא החלה הזרמת הגז בו, והיא מותנית בהשלמת פעולות רגולציה בגרמניה.