תחנות דלק ברחבי איראן חוות היום (שלישי) תקלה נרחבת במערכת הממשלתית שמעניקה סובסידיות לתושבים באספקת הדלק. התקרית היא תוצאה של מתקפת סייבר לפי דיווח בסוכנות הידיעות החצי-רשמית ISNA.

הטלוויזיה הממלכתית באירן שיתפה באינטרנט תמונות שתיעדו תורים ארוכים של נהגים שממתינים למלא דלק ברכבם בטהרן – גם במקומות שבהם משאבות הדלק לא היו פעילות והתחנה עצמה הייתה סגורה. ערוץ הטלוויזיה האירני לא הסביר מה פשר התקלה, אך כן צוין שם כי פקידי משרד הנפט המקומי עורכים "פגישת חירום" כדי להביא לסיום התקלה.

סוכנות הידיעות ISNA, שכאמור כינתה את התקרית מתקפת סייבר, פירטה כי ראתה נהגים שמנסים לשלם עבור הדלק במכונות התשלום באמצעות כרטיס שהנפיקה הממשלה. במקום זאת הופיעה הודעה עם הכיתוב "התקפת סייבר 64411". רוב האירנים מסתמכים על הסובסידיות שמעניקה הממשלה כדי לתדלק את כלי הרכב שלהם, בעיקר בשל המצוקות הכלכליות שממנה סובלת המדינה.

מתקפת הסייבר באירן
המסר לחמינאי. "איפה הדלק שלנו?"
מתקפת הסייבר באירן
מתקפת הסייבר באירן

הוושינגטון פוסט הוסיף כי המספר "64411" משויך למוקד שמנוהל דרך לשכת המנהיג העליון של אירן, האייתוללה עלי חמינאי, ועוסק בשאלות על החוק האיסלאמי. השימוש במספרים אלו משקף מתקפה ששיבשה את פעילות הרכבת באירן ביולי האחרון, שכן גם אז רצף המספרים הוצג. חברת אבטחת הסייבר הישראלית צ'ק פוינט ייחסה מאוחר יותר את המתקפה על הרכבת לקבוצת האקרים שקראה לעצמה "אינדרה", על שם אל המלחמה במיתולוגיה ההינדית. עם זאת, אף גורם לא נשא באחריות לפי שעה להפסקה הממושכת באספקת הדלק.

אירן התמודדה לאחרונה עם שורה של מתקפות סייבר. ביניהן זו שנערכה בבית הכלא אווין, במהלכה האקרים פרצו למצלמות האבטחה של בית הכלא שבו מוחזקים אסירים פוליטיים והקליטו את מה שהתרחש בו – מכות וקטטות בין סוהרים.

המדינה אף החליטה לנתק חלק גדול מהתשתית הממשלתית שבאינטרנט לאחר שווירוס מחשב בשם סטקסנט, שסבורים כי מאחוריו עומדות ישראל וארה"ב, שיבש אלפי צנטריפוגות אירניות באתרי הגרעין במדינה בסוף שנות ה-2000.