דרמה בארה"ב: בספר חדש שחלקים ממנו נחשפו לראשונה אמש (שלישי) בארה"ב, נטען כי יומיים לאחר המתקפה על הקפיטול ב-6 בינואר, רמטכ"ל הצבא האמריקני מארק מילי פעל בחשאי באופן חד-פעמי כדי להגביל את יכולת הנשיא דונלד טראמפ לפתוח במתקפה גרעינית נגד סין.

מארק מילי, ראש המטות המשולבים בצבא ארה"ב (צילום: reuters)
מארק מילי, ראש המטות המשולבים בצבא ארה"ב | צילום: reuters

הספר שנקרא "סכנה" ונכתב על ידי העיתונאים בוב וודוורד (מחושפי פרשת ווטרגייט) ורוברט קוסטה, מתאר דרמה שהתחוללה בארה"ב בימים שלאחר הפסדו של הנשיא לשעבר. לפי המתואר, הרמטכ"ל מילי שהיה מזועזע מאוד מהמתקפה על הקפיטול, היה בטוח שטראמפ היה במין התקף ובחוסר יציבות בעקבות הפסדו בבחירות לנשיאות. טראמפ צרח על פקידים ובנה "מציאות חלופית" לפי דמיונו, שכללה שלל קונספירציות, נכתב.

מהומות בארה"ב‎ (צילום: AP)
המהומות בקפיטול | צילום: AP

מכאן נטען שמילי דאג מכך שטראמפ "ישתולל וישתגע", ובשל כך הוא פנה אל הצוות הבכיר שלו ונקט פעולה יוצאת דופן. הוא קרא לפגישה סודית במשרדו בפנטגון כדי לבחון את התהליך שבקיום פעולה צבאית, כולל תהליך שיגור של נשק גרעיני. עוד נטען כי מילי "פיקח על מדיניות הביטחון הלאומי של אמריקה ללא ידיעת העם האמריקני או שאר העולם". מילי אף הורה לקצינים בכירים בצבא שמשרתים תחתיו, לא לקבל פקודות מאף אחד אלא רק אם הוא מעורב בתהליך, ובמיוחד בנוגע לפעולה בלתי-הפיכה כמו מתקפה גרעינית.

ננסי פלוסי (צילום: רויטרס, חדשות)
ננסי פלוסי על טראמפ: "נשיא לא יציב" | צילום: רויטרס, חדשות
נשיא ארה"ב טראמפ יחד עם נשיא סין שי (צילום: רויטרס)
נשיא ארה"ב לשעבר טראמפ ונשיא סין שי | צילום: רויטרס

הרמטכ"ל מילי בנוסף לכל פנה גם למקבילו הסיני, בשל החשש מאיבוד שליטה של טראמפ. מדיווחים בכלי התקשורת בארה"ב עולה כי השניים שוחחו בסוף חודש אוקטובר, 4 ימים לפני הבחירות לנשיאות, וגם ביומיים שלאחר המתקפה על הקפיטול.

השיחה השנייה בין מילי למקבילו התקיימה לאחר שמילי נשאל על ידי יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי מה ימנע מ"נשיא לא יציב" לתקוף גרעינית. פלוסי טענה כי טראמפ משוגע, ומילי השיב לה: "גברתי יושבת הראש, אני מסכים איתך בכל דבר" .

רוביו: "אין עם מי לנהל מו"מ" (צילום: רויטרס)
מרקו רוביו על הטענות למעשיו של מילי: "חתרנות שמערערת את יכולותיו של הנשיא" | צילום: רויטרס

בשיחה בין מילי למקבילו הסיני, מילי ניסה לשכנע שארצות הברית יציבה והבטיח כי היא אינה מתכוונת לתקוף. עוד נכתב כי במקרה של חשש למתקפה או לפגיעה כלשהי, מילי אמר כי יתריע על כך בפני עמיתו מבעוד מועד.

לאחר הפרסום אודות דבריו של מילי, טראמפ יצא בהצהרה שבה הטיל ספק בסיפור וכינה אותו "מפוברק". הנשיא לשעבר אמר שאם הסיפור אמיתי, יש לדון את מילי על בגידה. "למען האמת, אפילו לא חשבתי לתקוף את סין", הוסיף טראמפ.

גם הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו הגיב והוא קרא לנשיא ג'ו ביידן לפטר מיד את מילי מתפקידו. במכתבו של רוביו לנשיא, כתב הסנאטור: "חתרנות כזו מערערת את יכולתו של הנשיא לנהל משא ומתן ולמנף את אחד ממכשירי הכוח הלאומי של המדינה הזו ביחסי הגומלין שלו עם מדינות זרות".