נשיא אירן החדש, אברהים ראיסי, זכה הבוקר (שלישי) לקבל את המינוי לתפקידו מהמנהיג העליון עלי ח'מנאי. ביום החמישי הקרוב צפוי להיערך טקס השבעתו הרשמית, ולאחר מכן יהיו לו שבועיים להציג את ממשלתו החדשה.

 

 

ראיסי, הנחשב כמי שהיה המועמד המוביל בעיני ח'מנאי, צפוי להציג עמדה נצית כלפי המערב ולדבוק בעמדתו של המנהיג העליון בנושאים מהותיים רבים. על פי מרבית ההערכות הוא צפוי לעסוק בימיו הראשונים בתפקיד בעיקר במצב הכלכלי והחברתי באירן עצמה, על רקע מחאות המתנהלות בשבועות האחרונים במחוז ח'וזסתאן ומקומות נוספים.

בדבריו הבוקר בטקס הענקת המינוי אמר ראיסי: "הבחירות היו קריאה של העם האירני להיאבק בשחיתות ולפתור את הבעיות הכלכליות שמהן אנו סובלים בגלל אויבינו. המצב הזה מוכרח להשתנות". בדבריו התייחס ראיסי לשיחות על הסכם הגרעין והרצון האירני להקל על לחץ המערב: "אנו מתכוונים להביא להסרת הסנקציות באמצעות המשא ומתן, אבל לא נתלה את תקוות עמנו במשא ומתן בלבד".

נשיא אירן הנבחר אברהים ראיסי (צילום: רויטרס)
נשיא אירן הנבחר אברהים ראיסי | צילום: רויטרס

הנשיא האירני החדש, שכזכור זכה בבחירות שנערכו ב-18 ביוני באופן מוחץ, חזר והדגיש את הצורך להביא לשיפור המצב הכלכלי באירן, ואמר כי ממשלתו תפעל להביא לשינוי מהותי מבחינה חברתית וכלכלית. ממשלתו של ראיסי, הנשיא השמיני של הרפובליקה האסלאמית של אירן, תחליף את ממשלתו של הנשיא ב-8 השנים האחרונות, חסן רוחאני – וצפויה להציג מדיניות שונה בנושאים רבים.

אחד הנושאים הבוערים והחשובים באירן בימים אלה, אשר צפוי להעסיק רבות את הממשלה החדשה הוא משבר הקורונה. גם באירן חווים בתקופה האחרונה התפרצות נרחבת של זן דלתא, ובבירה טהרן ובערים נוספות הוטלו הגבלות נרחבות. בתום הטקס הבוקר אמר ראיסי כי רצה לנשק את ידו של המנהיג העליון להבעת הערכתו אליו, אך העדיף להימנע מכך בשל הנגיף.

ח'מנאי בירך את ראיסי על כניסתו לתפקיד, וקרא לו לנהל דיאלוג כן ואמין עם העם האירני, והבהיר כי יהיה עליו "לזהות פתרונות ותוכניות לחיזוק המצב הכלכלי". בנוסף, הבהיר הבוקר המנהיג העליון של אירן כי ממשלתו של ראיסי תידרש להתמודד עם מכת השחיתות באירן, והוסיף כי ראיסי כבר עשה זאת בעבר – זכר לימיו של הנשיא החדש בתפקיד סגן הרשות השופטת בסוף שנות ה-80, אז הוצאו להורג אלפי אסירים פוליטיים.

חסן רוחאני (צילום: Mikhail Svetlov, GettyImages)
חסן רוחאני | צילום: Mikhail Svetlov, GettyImages

אתמול, רגע לפני שסיים את תפקידו באופן רשמי, התייחס הנשיא היוצא רוחאני לאירוע גניבת תיקי ארכיון הגרעין האירני על ידי המוסד והודה לראשונה כי ישראל היא העומדת מאחורי המהלך. מאוחר יותר אתמול, התבטא באופן מעניין גם סגן הנשיא היוצא, אסחאק ג'האנגירי, ואמר כי ישראל עומדת מאחורי אירועי החבלה במכליות הנפט אירניות בתקופה האחרונה.