הניו יורק טיימס דיווח היום (שני) כי ממשל ביידן צפוי להאשים רשמית את ממשלת סין בפריצה למערכות הדואר האלקטרוני של מיקרוסופט, שבהן משתמשות רבות מהחברות הגדולות בעולם.

וושינגטון תטען כי במסגרת התקיפה בחודש מרץ האחרון, סין העניקה תשלום לקבוצות עברייניות עבור פריצות רחבות היקף - במטרה לסחוט סכומי כסף גדולים. גם בריטניה הודיעה על גינוי. שר החוץ הבריטי דומיניק ראב הבהיר: "על ממשלת סין לעצור את מתקפות הסייבר השיטתיות שהיא מבצעת, או שהיה תישא בתוצאות לכך".

שי ג'ינפינג (צילום: Feng Li  GettyImages)
נשיא סין שי ג'ינפינג | צילום: Feng Li GettyImages

גורם אנונימי בממשל ביידן אמר כי ארה"ב תאשים את סין גם במתקפות כופרה נוספות, במטרה לסחוט מיליוני דולרים מחברות שונות. לפי הדיווח, מדינות נוספות בברית נאט"ו צפויות להצטרף לגינוי, שעד כה נרתעו מאוד מביקורת פומבית על השותפה מרכזית לסחר. עם זאת, ארה"ב לא צפויה לפרט בהודעת הגינוי שלה על סנקציות קונקרטיות אותן היא מתכוונת להטיל.

ברקע הדברים, נשיאת נציבות האיחוד האירופי, אורסולה פון דר ליין, גינתה את השימוש שעשו לכאורה משטרים שונים בתוכנת הריגול פגסוס של החברה הישראלית NSO: "השימוש בתוכנה הזאת בלתי מתקבל על הדעת". מוקדם יותר הגרדיאן פרסם כי רהאול גנדי, יריבו הפוליטי העיקרי של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, היה בין המטרות העיקריות שפגסוס עקבה אחריהן.