מתקפת הטרור ממשיכה לגבות קורבנות: גורם רשמי באפגניסטן מדווח כי עד כה אותרו גופות של 95 אפגנים לפחות בזירת הפיגוע שביצעה אתמול (חמישי) ארגון אל קאעידה. בפיצוצים העזים בשני מוקדים סמוך לנמל התעופה נהרגו גם 13 חיילים אמריקנים, ומניין הקורבנות עשוי עוד לעלות. 

הטאליבאן פרסם הבוקר הודעה, ובה קרא למטיפים מקומיים באפגניסטן להפיץ מסרים שתומכים בטאליבאן. על פי ההודעה, המטיפים מתבקשים "להתמקד במהלך תפילות יום השישי בחשיבות הציות לשלטון ולשליטים".

אפגנים מציגים מסמכים לאמריקאים סמוך לשדה התעופה בק (צילום: רויטרס)
אפגנים מציגים מסמכים לאמריקנים בסמוך לנמל התעופה בקאבול | צילום: רויטרס

למרות המתקפה, האפגנים נוהרים לנמל התעופה בקאבול - מתוך מטרה לעזוב את המדינה. שלב הפינוי צפוי להימשך עד ליום שלישי, 31.8 - פקיעת האולטימטום שהציב שלטון הטאליבאן. בארצות הברית חוששים מפיגועים נוספים שינסו לשבש את מבצע הפינוי.

אנשי טאליבאן חוסמים את הכבישים סמוך לשדה התעופה בק (צילום: רויטרס)
אנשי הטליבאן בסמוך לנמל התעופה בקאבול | צילום: רויטרס
מבצע הפינוי הבריטי (צילום: SKY NEWS)
מבצע הפינוי הבריטי מאפגניסטן | צילום: SKY NEWS

ארגון הבריאות העולמי התריע כי הציוד הרפואי באפגניסטן אוזל - והביע תקווה שיוקם "גשר אווירי" בימים הקרובים שישמש להעברת הציוד. בשל הפיגוע והדוחק בנמל התעופה בקאבול, בארגון הבריאות העולמי מקווים שהאספקה תגיע לעיר מזאר-אי-שאריף בצפון המדינה: "בגלל דאגות ביטחוניות וקשיים אופרטיביים, נמל התעופה בקאבול הוא לא אופציה - לפחות לא לשבוע הקרוב". עוד סיפר בכיר בארגון, ריק ברנאן, כי מחירי הביטוח לטיסות לאפגניסטן "זינקו לשמיים" בעקבות המתקפה - דבר שמקשה על מבצע הסיוע.

אלפים מחכים לפינוי אחרי הפיצוץ בנמל התעופה בקאבול  (צילום: SKY NEWS)
אלפים מחכים לפינוי אחרי הפיצוץ בנמל התעופה בקאבול | צילום: SKY NEWS

מנגד, מבצע הפינוי הבריטי של אזרחים מאפגניסטן צפוי להסתיים היום בתוך שעות - כך הצהיר בן וואלאס, שר ההגנה הבריטי, בריאיון ל-Sky news. לאחר הפיגוע בריטניה סגרה את מרכז הסינון עבור אזרחים אפגנים שעבדו עימה. המרכז היה במלון ברון, אחד ממוקדי המתקפה המשולבת אתמול. ב"טיימס" הבריטי דווח הלילה כי צוות של משרד החוץ הבריטי השאיר בשטח מתחם השגרירות בקאבול מסמכים ובהם פרטי התקשרות עם אפגנים שעבדו עבורם. 

פיצוץ בשדה התעופה בקאבול אפגניסטן (צילום: טוויטר)
הפיגוע בנמל התעופה בקאבול | צילום: טוויטר

מאז הפיגוע אתמול, כאלף איש שהציגו מסמכים מתאימים לבריטים הורשו להיכנס למתחם נמל התעופה להמשך תחקור ביטחוני, מי שייצא מתאים יפונה בטיסות האחרונות, והבריטים לא יאפשרו לאזרחים נוספים להיכנס. כשיסתיים פינוי האזרחים והדיפלומטים, יחל פינוי הכוחות. 

ב-BBC סיפקו פרטים נוספים על הארגון שעומד מאחורי מתקפת הטרור, "המדינה האיסלאמית חורסן", שהוא חלק מדאעש. פרשן הערוץ סיפר כי מדובר בקבוצה "הכי קיצונית ואלימה מבין כל הג'יהאדיסטים באפגניסטן", והיא פעילה גם בפקיסטן.

אנשי ה- Is-K הואשמו בחלק מפעולות הטרור הקיצוניות ביותר בשנים האחרונות – מתקפות על בתי חולים, בתי ספר ילידות וגם על מחלקת יולדות שבה נרצחו נשים הרות ותינוקות בני יומם. לאנשי הארגון יש קשר לטאליבאן דרך גוף שלישי – "רשת חקאני"- אך במהלך השנים התעוררו מחלוקות רציניות. אנשי המדינה האיסלאמית באפגניסטן האשימו את הטאליבאן ב"נטישת הג'יהאד ושדה הקרב" לטובת הסכמים עם המערב.

פיצוץ בשדה התעופה בקאבול אפגניסטן
הפיצוץ בנמל התעופה בקאבול

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נאם הלילה לראשונה מאז הפיגוע - ואיים בנקמה במחבלים: "לא נסלח ולא נשכח – נצוד אתכם ונגרום לכם לשלם". בפתח דבריו אמר ביידן כי זהו יום קשה. הוא כינה את החיילים שנהרגו "גיבורים שפעלו כדי להציל חיים של אחרים".