ברקע האבל וטקסי הכבוד שנערכו היום (שבת) בבריטניה לזכר הנסיך פיליפ, בממלכה התחילו להיערך לטקס ההלוויה שיתקיים בשטחי טירת וינדזור. בשל הגבלות הקורונה במדינה, המלכה תוכל להזמין לאירוע 30 משתתפים בלבד, בהם יהיו ככל הנראה בכירי המשפחה המלכותית וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. המלכה אליזבת' הודיעה על 8 ימי אבל בממלכה - עד מועד ההלוויה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

רשימת המוזמנים לאירוע צפויה להתפרסם בימים הקרובים. בארמון בקינגהאם הודיעו שמייגן מרקל, אשתו של הנסיך הארי, לא תנכח בהלוויה. זאת, בהחלטה משותפת עם הרופא שלה, שכן היא נמצאת בשלבי היריון מתקדמים. היא תישאר בקליפורניה יחד עם בנה ארצ'י, ואילו בעלה, הנסיך הארי, צפוי לעלות על המטוס בימים הקרובים ולהגיע למעמד החשוב.

מייגן מרקל והנסיך הארי בראיון אצל אופרה (צילום: צילום מסך, CBS)
לא תגיע להלוויה. מייגן יחד עם בעלה הארי בריאיון אצל אופרה ווינפרי | צילום: צילום מסך, CBS
הנסיך פיליפ והמלכה אליזבת' (צילום: רויטרס)
הנסיך פיליפ והמלכה אליזבת' | צילום: רויטרס

שאלת הנוכחות של מרקל בהלוויה עלתה בבריטניה לא מעט מאז מותו של הנסיך פיליפ. זאת, ברקע העובדה שהשניים עזבו את המוסד המלכותי לפני כמה חודשים בטונים צורמים, ועברו לגור בארה"ב. מאז, הם גם הספיקו לעורר סערה בריאיון שקיימו אצל אופרה ווינפרי.

דיווחים בבריטניה: אלה המוזמנים להלוויה המצומצמת

מי שסביר שיהיו בין המוזמנים הם המלכה, הנסיך צ'רלס והנסיך וויליאם - אלה שמאיישים תפקידים בארמון המלכותי. גם הנסיך ג'ורג', השלישי בסדר הירושה לכתר הבריטי, הנסיכה שארלוט והנסיך לואיס ינכחו בהלוויה. ילדיו האחרים של הנסיך פיליפ צפויים גם הם לנכוח בהלוויה: הנסיכה אן, הנסיך אנדרו והנסיך אדוארד.

מניחים פרחים בחזית טירת ווילסבורו לזכרו של הנסיך (צילום: רויטרס)
מניחים פרחים בחזית טירת ווילסבורו לזכרו של הנסיך פיליפ | צילום: רויטרס

ייתכן שגם ילדיה של הנסיכה אן, פיטר פיליפס וזארה טינדל יגיעו להלוויה. אל הנסיכה ביאטריס יכול היה להצטרף אדוארדו מפלי מוזי, שאיתו התחתנה בשנה שעברה. מוזמנים צפויים להיות מקורביהם וחבריהם של משפחת המלוכה.

מי יאייש את המקומות האחרונים שייותרו? קשה לחזות, אך בן דודו הראשון של המלכה הנסיך אדוארד, הדוכס מקנט עם אשתו קתרין אולי יוזמנו. אחותו הנסיכה אלכסנדרה עשויה גם היא לתפוס מקום, יחד עם אחיהם הנסיך מיכאל מקנט.

מטח כבוד לציון מותו של הנסיך פיליפ (צילום: רויטרס)
מטח כבוד לציון מותו של הנסיך פיליפ | צילום: רויטרס

הדרישה של פיליפ: הלוויה צנועה

הנסיך פיליפ ביקש שהלוויתו תהיה צנועה ולא הלוויה ממלכתית כפי שנוהגים לערוך בבריטניה לבני משפחת המלוכה, ובקשתו נענתה. ההלוויה תתקים בקפלת ג'ורג' הקדוש, שנמצאת בשטחי טירת וינדזור.

ביום ההלוויה, הנסיך יינשא על כרכרת נשק השייכת לחיל הארטילריה המלכותי. הכרכרה, בקשה אישית של פיליפ, היא זו שנשאה את המלכה ויקטוריה בהלווייתה ב -1901. ההלוויה צפויה להתקיים ביום שבת הבא, כשבשעה 15:00 באותו יום תתקיים דקת דומייה לזכר הדוכס ברחבי המדינה.

הנסיך פיליפ והמלכה אליזבת (צילום: רויטרס)
הנסיך פיליפ והמלכה אליזבת | צילום: רויטרס
מטח כבוד לציון מותו של הנסיך פיליפ במרכז לונדון (צילום: רויטרס)
מטח כבוד לציון מותו של הנסיך פיליפ במרכז לונדון | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום דווח שברחבי בריטניה נורו מטחי כבוד בכל שעה עגולה לכבוד הדוכס. מנהיגים רבים ברחבי העולם שלחו תנחומים למשפחת המלוכה. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כינה אותו "בחור נהדר", וקודמו בתפקיד דונלד טראמפ אמר שזו "אבידה קשה מנשוא".